Vikipeedia keeletoimetamistalgud on alanud
Vikipeedia keeletoimetamistalgud algasid 1. detsembril. Seitsmendatel talgutel oodatakse kaasa lööma nii alustavaid kui ka kutselisi keeletoimetajaid ning kõiki, kes aitavad väärtustada keeletoimetaja elukutset ja muuta eestikeelse Vikipeedia artiklid keeleliselt korrektsemaks. Osaleda saab emakeelepäevani ja parimate vahel jagatakse auhindu 2750 euro väärtuses.
Keeletoimetamistalgutest osavõtmiseks tuleb Vikipeedias vajutada lingile “Osale keeletoimetamistalgutel!”, oma kasutajanimi ja toimetatavad artiklid kirja panna ning pihta hakata. Tubli talguline peaks parandama õigekirja, stiili, sõnajärge ja vormistust, lisapunkte annab faktide ja terminite kontrollimine. Žürii hindab nii keeletoimetatud artiklite kvaliteeti kui ka mahtu.
Žürii selgitab välja parimad keeletoimetajad, keda tunnustatakse rahalise auhinnaga. Esimene preemia on 1000, teine 600 ja kolmas 400 eurot. Neljas koht saab Wikimedia Eesti tunnustusmüksu 250 eurot ning parim uus tulija Wikimedia Eestilt 500 eurot.
Talguid korraldavad Tartu Ülikool, Eesti Keeletoimetajate Liit ja Wikimedia Eesti. Žüriisse kuuluvad Ann Siiman TÜ eesti ja üldkeeleteaduse instituudist, Mari Koik, Helika Mäekivi ja Riina Reinsalu Eesti Keeletoimetajate Liidu esindajatena, Helin Kask Haridus- ja Teadusministeeriumist, Sirli Zupping Eesti Keele Instituudist ning Taivo Rist Wikimedia Eestist.
Seni on talgutel osalenud 111 inimest, kes on ladusamaks muutnud ligi 3000 artikli keelt. 2023. aastal valiti parimateks keeletoimetajateks Inga Ritso, Eve Sooneste, Nele-Rita Põldma ja Helen Kalpus. Parim uus tulija oli Jonathan Darvish-Kojori.
Esimest ja teist kohta jagama jäänud Inga Ritso soovitab valida jõukohased artiklid, ideaalis sellised, mis endale huvi pakuvad, ja rõhuda pigem kvaliteedile kui kvantiteedile. Teise võitja Eve Sooneste soovitus on vaadata üle eelmistel aastatel auhinna saanute artiklid: kuidas ja mida parandatakse. Pikaaegne žürii liige Sirli Zupping täiendab: “Soovitan osalejatel piiluda eelmiste aastate töid, et saada aimu, millised keelelised parandused on vikiartiklites sobilikud.”
Rohkem teavet keeletoimetamistalgutel osalemise kohta leiab Vikipeediast.