Vilde muuseumi Kastellaanimaja galeriis on veel 21. novembrini avatud kunstnik Toomas Kalve näitus „Kalvetaarium“

Fotol Toomas Kalve pildistamas kirjanik Andrus Kivirähki.

Näitusel on eksponeeritud vana plaatkaameraga tehtud portreed eesti kultuuritegelastest ja –hoidjatest.

Portreteeritavad on näiteks Anu Raud, Leonhard Lapin, Maarja Kangro, Peeter Volkonski, Doris Kareva, Urmas Vadi, Kadri Mälk, Andrus Kivirähk, Viivi Luik, Valdur Mikita, Kaido Ole, Enn Kunila ja veel paljud teised.

„Kalvetaariumis ei ole edetabeleid, paremusjärjestusi ega „kes ees, see mees“ võistlust. Nii nagu kogu elu on pidevas muutumises, on muutuva näoga ka Kalvetaarium – siia lisandub uusi nägusid, muutub piltide järjekord,“ lausus Toomas Kalve. Portreed on kinni püütud vana plaatkaameraga, mille sünniajaks on umbes aasta 1900. Pildistamine toimus ainult ühe võttega. Kaamera negatiivid on 24x30cm suuruses ja neisse jäädvustatud kujutis viiakse paberile kontaktkoopiana. Toonitud ja koloreeritud on pildid käsitsi. „Nagu 100 aastat tagasi tehti, pugesin ka nüüd koos kolmjalal seisva kaamerakastiga suure musta kanga alla, kogusin pildi kaadrisse ja eemaldasin mõneks üürikeseks hetkeks kaameralt katiku, et moment jäädvustada. Iga meeter raamiliistu on käe alt mitu korda läbi käinud, et omandada väärikas toon ja silepehme faktuur – seegi kätkeb endas kultuuri hoidmist. Need peatunud hetked on jäädvustus tulevikku,“ täiendab fotokunstnik Kalve.

Loomerahva plaatkaameraga pildistamine võimaldas Toomas Kalvel kogeda, kui tohutult erinevad võivad olla inimnatuurid. Näiteks Peeter Volkonski ülesvõte tehti tema hämaravõitu kabinetis, kus vähese valguse tõttu venis säriaeg 7–8 sekundi pikkuseks. Just nii pika aja pidi modell täiesti liikumatuna püsima. Kui veini rüübanud Volkonskile seda olukorda selgitati, rahustas vürst: „Ole rahulik, ma olen õppinud näitleja, ma tean, mida tähendab olla liikumatult.“ Ja Volkonski ei vedanud alt. Tema silma pealt on võimalik kaamera peegeldust näha. Risti vastupidi läks Contra ülesvõtmisega päikeselisel suvepäeval, mil valgust küllalt ja säriaeg lühike. Luuletajal paluti kõigest üks sekund paigal püsida, kuid selgus, et see oli püsimatule Contrale ületamatult pikk aeg. Portreede näitusel on Contra nägu seetõttu ka kõige udusem. Isegi kass ja koer samal pildil tulid teravamalt välja! „Sekund on ikka väga pikk aeg,“ sõnas Kalve.

Näitust saab külastada selle nädala lõpuni muuseumi lahtiolekuaegadel.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht