Villem Raami stipendiumi laureaat on Merike Kurisoo

Eesti keskaegse kunsti- ja arhitektuuriajaloo uurimise suurkuju Villem Raam oli Eesti Rahvuskultuuri Fondi esimeste elutöö auhinna saajate hulgas 1995. a. 1996.a sõlmisid ERKF ja Eesti Muinsuskaitse Selts, mille auesimees Villem Raam oli, lepingu tema nimelise allfondi moodustamiseks. Allfondi eesmärk on eesti keskaegse kunsti ja arhitektuuri uurimise toetamine. Iga viie aasta tagant Villem Raami sünniaastapäeval 30. mail väljaantava stipendiumi esimeseks laureaadiks sai 2000.a tema õpilane Kaur Alttoa, järgnesid kunstiajaloolased Kersti Markus (2005), Anu Mänd (2010) ja Villu Kadakas (2015).

Käesoleval aastal valis allfondi halduskogu Villem Raami stipendiumi saajaks filosoofiadoktor Merike Kurisoo. Laureaat on õppinud Eesti Kunstiakadeemias, Tartu Ülikoolis ja Tallinna Ülikoolis ning töötanud ligi kakskümmend aastat Eesti Kunstimuuseumi Niguliste Muuseumis.
Merike Kurisoo teadustöö esimene tõsine tulemus oli Eesti Kunstakadeemias kaitstud bakalaureusetöö põhjal valminud raamat „Ristimise läte. Ristimiskivid keskaegsel Liivimaal“ (2006). Lisaks uutele dateeringutele käsitles ta ristimis-sakramendi teemat tervikuna, aidates mõista keskaegse kiriku olemust laiemalt. Samal aastal kaitses Merike Kurisoo Tartu Ülikoolis magistritöö „Brüsseli Püha Anna altariretaabel. Algsest pildiprogrammist püha Anna kultuse ja Madalmaade kunstiproduktsiooni taustal“, mis on ühe Eestis leiduva keskaegse kunstiteose kõige põhjalikum käsitlus. Samas on see omamoodi jätk Villem Raami aastakümneid varem ilmunud ülevaatele „Gooti puuskulptuur Eestis“.
2019. a kaitses Merike Kurisoo Tallinna Ülikoolis doktoritöö „Vahepealsed asjad ja vahepealsed ajad. Kirikuruumi pildikultuuri muutumisest katoliiklikust luterlikuks varauusaegse Eesti aladel“, mille uurimisobjektid olid ennekõike keskaegsed reaaliad uues kontekstis.
Merike Kurisoo on avaldanud arvukalt teadusartikleid, pidanud ettekandeid ja kureerinud näitusti. Tema kuraatoritalenti saab nautida praegugi – sügiseni on Nigulistes avatud näitus „Neitsi Maarja. Naine, ema, kuninganna“.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht