Vito Acconci videoteos Two Cover Studies Tartmusis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Vito Acconci. Kaader videost Two Cover Studies, 1970. Electronic Arts Intermix (EAI), New York

Vito Acconci videoteos Two Cover Studies Tartmusis
20.01.–05.03.2017
Tartmusi projektiruumis leiab 2017. aastal aset kolmest väljapanekust koosnev näitusesari „Lingid maailma“, mis tutvustab rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnike videoteoseid ja paigutab need kohalike autorite loominguga dialoogi. Sarja esimesel näitusel, mis on avatud alates 20. jaanuarist, eksponeeritakse tuntud USA kunstniku Vito Acconci (s 1940) teost Two Cover Studies (1970). Väljapanek on dialoogis Anna-Stina Treumundi isikunäitusega „M-i märg unenägu“.
Acconci lõi 1970. aastatel arvukalt performance’il põhinevaid kontseptuaalseid videoid, mis on tänu oma radikaalsusele ja terviklikkusele videokunsti arengulugu tugevalt mõjutanud. Kunstnik jäädvustas lihtsustatud ja sageli kordusele üles ehitatud tegevusi, olles seejuures mõjutatud 1960. aastatel esile tõusnud minimalismi ideedest. Erinevalt mitmetest teistest minimalismiga seotud kunstnikest, asetas Acconci end füüsiliselt oma teoste keskmesse, nihutades tähelepanu kunstiobjektilt kunsti loomise protsessile ja selle füüsilisele allikale – kehale. Tema 1970. aastate videotöödes on ära tuntav ka samal ajal esile kerkinud feminismi mõju. Kunstnik viitab korduvalt piiravatest ühiskondlikest normidest tulenevatele pingetele ja võimuvõitlusele naiste ja meeste vahel. Oma ideede edastamiseks lavastas ta absurdini võimendatud konfliktolukordi, mis on tänaseni kõnekad ja tõstatavad küsimusi lubatud ja lubamatu käitumise piiride kohta. Eksponeerimisele tulev 1970. aasta teos Two Cover Studies on Acconci selle perioodi videoloomingu iseloomulik näide, mis pakub Treumundi näitusel tõstatatud soolise võrdõiguslikkuse ja võimu teemadele ühe täiendava vaatenurga.
Näituseid „Lingid maailma: Vito Acconci“ ja „M-i märg unenägu“ saab samaaegselt vaadata kuni 26. veebruarini 2017. Acconci näitus on avatud nädal kauem ehk 5. märtsini.
Näitusega kaasnevad tuurid, registreerimine: kristel@tartmus.ee.

Kuraator: Hanna-Liis Kont
Graafiline disain: Viktor Gurov
Näituse töögrupp: Eva Mahhov, Julia Polujanenkova, Urmo Teekivi

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht