XIII Maailmafilmi festival: Kulinaarsest kinost peresidemeteni
27. märtsist – 2. aprillini toimub Tartus 13. Maailmafilmi festival, mis toob linale ligi 50 dokumentaalfilmi. Festivalil saavad kokku visuaalne antropoloogia ja dokumentalistika. Filmikeeles räägitud kaalukad lood aitavad mõelda muutuvast maailmast, aga ka inimhingest.
Maailmafilmil linastub üle 50 dokumentaali ligi 30 riigist. Nende seas on nii rahvusvahelistel filmifestivalidel tähelepanu äratanud ja auhindu võitnud dokfilme kui ka uusi paljutõotavaid tulijaid. Programmi teljeks on kolm suuremat teemaringi: „Perekond ja iseseisvuse piirid“, „Postmälu“ ja „Kulinaarne kino“.
Perefilmid on lood inimlikkusest ja armastusest, aga ka lood, mis kuuluvad pigem inimõiguste valdkonda, pannes proovile vaataja tolerantsuse, võime leppida ja aktsepteerida. Festivali direktor Pille Runnel ütleb: „Need filmid küsivad laiemalt, millisel määral mõjutavad indiviidide saatust sotsiaalsed ja kultuurilised normid. Mis on perekond indiviidi vaatepunktist? On see teda kaitsev kilp või vahel hoopis oht ja piirang elule?“ Perekonna teemal on tehtud ka festivali ava- ja lõpufilmid.
Kulinaarses kinos (27.03) näeb toidukultuuri erinevaid külgi alates toidujäätmetega kokkamisest kuni rokkstaarilike peakokkade loomisprotsessini. Postmälu programm (30.03) küsib, kas on võimalik mäletada, olemata ise osa saanud traumaatilistest ja vägivaldsetest sündmustest, mis on vorminud eelnenud põlvkondade elu.
Hulk filme, igaüks oma eripärase filmikeelega, tegelevad moderniseerumise ja muutuva elulaadiga eelkõige linnalises keskkonnas. Märksõnu on teisigi – traditsioonilised kultuurid, pärimusmuusika, kriisikolded, kodanikuliikumised ning eredad isiksused kinolinal.
Esmaspäeval, 28.03 linastub akadeemilist uurimistööd ja dokumentalistikat ühendav eriprogramm „Lähenemised visuaalsele antropoloogiale“.
Festivali programm: http://www.worldfilm.ee/
Festival toimub Tartu Uues Teatris / Elektriteatris. Festivali korraldavad Eesti Rahva Muuseum ning Maailmafilmi Ühing.