Neljapäeval, 27. märtsil avavad Euroopa kultuuripealinnade Tartu 2024 ja Bodø 2024 esindajad Mulgi Elamuskeskuses mulgikeelse näituse “Noored ja juured”, mis annab ülevaate saami, seto, võro ja mulgi noorte kogemustest omakultuuri hoidmisel ja edasi kandmisel.
Näitus “Noored ja juured”valmis möödunud aasta Euroopa kultuuripealinnade Tartu 2024 ja Põhja-Norras Bodø 2024 noorte koostöös. Näitusel saab kogeda, kuidas tänased saami, võro, seto ja mulgi noored oma kultuuri peredes ja kogukondades mõtestavad, kus ja kuidas saavad noored oma kultuuri valdkonnas end täiendada ja sõna sekka öelda ning millised on noortele tähtsad omakultuuri sündmused ja olulised eeskujud.
Noored jagavad ka oma lugusid. Haani noor Sirlen Vodi: ”Mu emakeel, millega ma üles kasvasin, ei olnud riigikeel eesti keel, vaid haani keel, mida räägitakse mu kodukandis. See on keel, mida me kasutame oma peres ja sugulastega suheldes tänaseni. Keel, mida ma räägin, on tähtis osa mu identiteedist ja seob mind minu kultuuriga. Üks mu hirmudest on unustada oma keel, sest see tähendaks, et kaob ka osa minust.”

Tartu 2024 loovkontseptsiooniks oli “Ellujäämise kunstid” ja just ellujäämise kunstidega tuleb tegemist teha nii seto, võro, mulgi kui saami kultuuridel. Nende omanäoliste kultuuride ja keelte püsimajäämine tulevikussõltub noortest.
Näituse panid kokku saami, seto, võro ja mulgi noored, kes osalesid Tartu 2024 ja Bodø 2024 noorte koostööprojektis “Rising young ambassadors in minority cultural field”. Projekti jooksul toimusid kogemuskülastused nii Põhja-Norra kui ka Lõuna-Eestisse. Koostöös valiti välja head näited noorte osalusest ja kaasamisest omakultuuri edendamise ettevõtmistes Lõuna-Eestis ja saamide asualal Norras ning vormiti need rändnäituseks, mis on tõlgitud lausa viide keelde.
“Hea on näha, kuidas meie väikerahvaste noortest moodustus selle aasta jooksul koostoimiv kultuuridevaheline sõpruskond. Usun, et andsime noorteprogrammi ellukutsumisega panuse väikekultuuride noorte eestvedajate toetuseks,” ütles kultuuripealinnade noorteprogrammi eestvedaja Kadri Laanmets Tartu 2024-st.
Kolm näituse “Noored ja juured” komplekti, mulgi-, seto- ja võrukeelne, rändavad kevadel eelkõige Mulgimaa, Setomaa ja Vana-Võromaa koolides. Maikuus saab paari päeva jooksul tutvuda näitusega ka Tartus Eesti Rahva Muuseumis. Suvel võib näitust näha muuseumides, kultuurimajades ja erinevate ürituste raames.
Koostööprojekti “Rising young ambassadors in minority cultural field” rahastab Euroopa Liidu Erasmus+ programm.