Narva kunstiresidentuuris avatakse Narva märtsipommitamise 80. aastapäeval kaks näitust

Narva kunstiresidentuuris avatakse Narva märtsipommitamise 80. aastapäeval Angela Soopi ja Pavel Rottsi isikunäitused

6. märtsi õhtul kell 19 avanevad Narva kunstiresidentuuris paralleelselt kaks omanäolist isikunäitust, mis vaatlevad sõda ja selle tagajärgi nii ajaloos kui ka tänapäevas.

Angela Soopi “Ta on Sina” on viimane osa näituste seerias, mis mõtestab „sõja“ ja „rahu“ seisundite muutumist. Ta eksponeerib kangast tehtud maale ja suuremahulisi kohaspetsiifilisi ruumiinstallatsioone. Kaastöö teeb helilooja Tatjana Kozlova-Johannes. Pavel Rottsi näitus “Puuduva puudutus” räägib kollektiivsest mälust ja ta võtab luubi alla 80 aasta tagused märtsipommitamise jäljed Narva linnaruumis. Näitus on samaaeglselt ka kestvus-performance, kus paljud kohalikud saavad kaasa lüüa. Narva linnuse juurde sünnib aprillis aga avalik ronimis-installatsioon.

Näitused avatakse Narva pommitamise 80. aastapäeval ja jäävad avatuks kuni 5. maini. Allpool on Angela Soopi ja Pavel Rottsi näituste pressiteated.

__________________

ANGELA SOOP
Ta on Sina / sõda ja rahu / IV

„rahu on midagi enamat kui sõja puudumine“*

Angela Soopi (1970) isikunäituste seeria „sõda ja rahu“ neljas ja ühtlasi viimane näitus pealkirjaga „Ta on Sina“ Narva kunstiresidentuuris võtab kokku ja lõpetab 2020. aastal alustatud töö. Soopi soov oli mõista „sõja“ ja „rahu“ seisundeid inimeses, kuid see teema muutus nende aastate jooksul drastiliselt.

Näituste seeria hõlmab endas kolme galeriinäitust ja ühte kestvusaktsiooni. Teosed on kasvanud ja teisenenud seoses maailmas puhkenud sõdadega, aga on ka mõjutatud ruumist, kus neid eksponeeritakse. Narva kunstiresidentuuris avatakse näitus tähenduslikul Narva pommitamise 80. aastapäeval.

Kunstniku jaoks muutus abstraktse sõja mõiste näituste seeria jooksul reaalsuseks: “Mõtete, tunnete ja sõnade kaos. Igapäevas püsimajäämine, kaoses korra otsimine ja loomine. Tagasi jõudmine inimese juurde, kes on algus ja lõpp. Leidmine, et ei ole kedagi väljaspool sind, et tema see olengi mina.” Soopi sõnul said endised sõnad korraga silmi- ja arukriipivalt teravaks ja valusaks. Ka valgus ja pimedus ei tähendanud enam seda, mis nad varem tähendasid. “Must on pilkane süsi, valge on pimestav valu.”

Näituse kaasautor on helilooja Tatjana Kozlova-Johannes, kelle heliteos täiendab seeriat „Kasv. Mähitud maalid“.

Angela Soop (Kaili-Angela Konno) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maali erialal 1999. aastal ja 2018. aastal magistrikraadiga kunstihariduses. Lisaks õpetamisele tegutseb ta mitmetes valdkondades: joonistus, maal, foto, kohaspetsiifiline installatsioon ning näituste ja telestuudiote kujundus. Eesti Rahvusringhäälingus on ta loonud kujundusi saadetele, „Plekktrumm“ „Aktuaalne Kaamera“, „Välisilm“, „Terevisioon“, jne. Teda on kahel korral tunnustatud ERR-i parima kunstniku preemiaga (2008, 2003). Kahel korral on Soopi tunnustatud diplomiga Rahvusvahelisel joonistustrienaalil (2021, 2015). Maalikunsti- ja joonistusvahendeid kasutav kunstnik on aastaid taaskasutanud ja mõtestanud erinevaid materjale kangad ja kodutekstiil, nagu roostetanud metallplaadid, vanutatud puit ja vineertahvlid. Viimastel aastatel loob Soop suuremahulisi kohaspetsiifilisi ruumiinstallatsioone, mis sekkuvad ja muudavad ruumi.

Helitehniline teostus: Ekke Västrik
Graafiline disain: Lea Tammik
Kogu näituse tehniline teostus: Siim Soop
Kunstnik tänab: Raul Keller, Tarmo Johannes, Anu Rajamäe
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital

* Tsitaat on pärit Viivi Luige raamatust “Selle kevade tervitus”, peatükist “Rahu ja sõda”. “Luik meenutas ka paavsti sõnu, et rahu on midagi palju enamat kui sõja puudumine, tõlgendades neid sõnu sel viisil, et nii sõda kui ka rahu saavad alguse inimeste mõtetes, soovides ja vaimsetes hoiakutes.”

____________________

PAVEL ROTTS
Puuduva puudutus

Koostöös Narva Muuseumi ja Narva Kunstiresidentuuriga loob ingerisoome kunstnik Pavel Rotts sel kevadel kaks kunstiprojekti, mis tegelevad märtsipommitamise jälgede ja kollektiivse mälu uurimisega läbi kunstipraktika. Niisiis tähistavad kunstiprojektid 80 aasta möödumist Narva märtsipommitamisest, pakkudes võimalust vaadata minevikus tagasi, avada silmad sõja jälgedele linnaruumis ning tekitada võimalust jagamiseks ja aruteluks. Seda läbi näituse, kestvus-performance’i ja töötubade NARTis kui ka avaliku installatsiooni näol Narva linnas.

6. märtsil, märtsipommitamise 80. aastapäeval, avaneb NARTis projekti esimene osa, milleks on näitus ja kestvus-performance „Puuduva puudutus”. Näitusel on kunstnik võtnud luubi alla puuduvad osad Narva majade seintel, augud, mis on juba 80 aastat hoonetel pitserina meenutanud pommitamise päevi. Kunstnik on võtnud pommitamise aukudest vormi ning taasloonud puuduva, luues võimaluse puuduvat puudutada. Näituse lahtioleku ajal toimub kestvus-performance mille jooksul loob kunstnik savitelliseid, mida võib tõlgendada kui Narva fragmentide metafoorset taassündi. Rotts on öelnud: „Muutes ajaloo meeltega tajutavaks, saab seda ka paremini mõista.”

Projekti aluseks on uurimustöö “Ronides mälu kildudel”, mida kunstnik alustas 2018. aastal Helsingis. Seal keskendus ta Punaarmee pealetungile, Vene-Soome sõdade ajaloole, ning vaatles ajaloolist traumat kui kollektiivset mäluruumi tänapäeva linnas. “Puuduva puudutus” on jätk sellele tööle.

Rottsi loomeuurimuse üheks meetodiks on kaljuronimine, käsitledes ronimist kui traumaga tegelemise meetodit. Kunstnik kasutab ronimiseks nii isetehtud vorme kui ka hoonete seintel olevaid plahvatustest tekkinud süviseid. Lisaks plahvatuste jälgedest vormide võtmisele käis Rotts Narva muuseumi hoidlates, kus ta uuris pommitamise rusudest leitud hoonete fragmente ja võttis ka neist vormid. Vormidest loob ta elemente, millel saab ronida. 
Nii on kunstnik loonud loomingulise viisi, kuidas traumaga tegeleda ja seda lahti harutada. Sealt tuleb ka metafoor “ronides mälu kildudel”.

Näitus sünnib ja teiseneb järk järgult. Toimub tihe sündmuste programm, mille jooksul annavad oma panuse Narva koolide õpilased, avalikes töötubades osalevad kohalikud inimesed ja paljud teised. Näiteks toimuvad telliskivide valmistamise ja põletamise töötoad, ja koostöös Narva muuseumiga laieneb projekt ka linnaruumi.

Pavel Rotts (sünd 1982 a Petrozavodskis) on mitmekülgne kunstnik, kelle meediumiteks on näiteks installatsioon, skulptuur, etenduskunst ja kunstiline uurimistöö. Alates 2015. aastast on Pavel elanud Helsingis. Tal on magistrikraad Helsingi Kunsti Ülikoolist (2022), ta õppis Peterburi Stieglitzi Riiklikus Kunsti- ja Disainiakadeemias (2004) ning lõpetas 2008. aastal Peterburis Pro Arte Instituudi. Pavel kasutab oma ingerisoome identiteeti tihti loomingu lähtekohana. Tema perekonna lugu on olnud tihedalt seotud Soome ja Eestiga ning seda on tugevalt mõjutanud nende riikide ajaloolised suhted NSV Liidu ja Venemaaga.

Kuraator: Kerly Ritval
Seinatekst: Margaret Tali
Graafiline disain: Liselotte Carmelino
Toetajad: Soome Kultuurkapital, Eesti Kultuurkapital, NART, Narva Muuseum, Wienerberger Eesti

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht