Kolmiknäitus tutvustab varjul olnud autsaiderkunsti

Milica Stanic. Pea. Art Brut. 2015.

Serbia kunstikogu

Sel nädalal avatakse Viljandis, Valgas ja Tartus suur ülevaatenäitus „Varjatud maailmade avardumine. Ida-Euroopa autsaiderkunst“. Kondase keskuse kureeritud ja Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluval väljapanekul saab näha seni laiema publiku eest varjul olnud teoseid kümne riigi autsaiderkunsti kogust.

 Näituse ühe kuraatori Mari Vallikivi sõnul esitletakse näitusel peamiselt psühhiaatriahaiglates või erihooldekodudes sotsiaalses isolatsioonis sündinud kunsti. „Esindatud on ka kunstiteraapia seansside käigus või juhendajate käe all sündinud tööd. Mõnel juhul on kunst ainus suhtlusvahend looja ja välismaailma vahel,“ sõnas ta. „Soovime selle näitusega rõhutada, et diagnoos ei tohiks varjutada kunstniku loomingut ning aidata kaasa haavatavama positsiooniga loojate kaasamisse kunstivälja ja ühiskonda tervikuna.“

Neljaks kuuks avatuks jäävale näitusele on välja on pandud üle kahesaja teose 59 autorilt. Fookuses on Ida-Euroopa autsaiderkunst, ent nendega astuvad dialoogi ka teosed mitmest väärtuslikust Lääne-Euroopa kogust.

„Varjatud maailmade avardumine“ on üheaegselt avatud Tartu Ülikooli muuseumis, Viljandis Kondase keskuses ja Valga muuseumis. Näituse teise kuraatori Eva Laantee Reintammi sõnul on kolme linna näitused mõtteliselt seotud ning tervikmulje saamiseks tasub kindlasti külastada kõiki. „Kolm linna moodustavad omavahel võrdkülgse kolmnurga, mille iga külje pikkus on umbes 80 kilomeetrit. On küll raske öelda, millist sümbolit siit otsima peaks, aga suuremale võrdsusele võiks selles ju vihje peituda,“ lausus ta.

Drago Jurak_Kolm torni. 1989.

Koprivnica linnamuuseum

Tartu Ülikooli muuseumis on väljas näituse varaseim kihistus. Vanimad tööd pärinevad Tartu Ülikooli psühhiaatriakliiniku arhiivist 19. sajandi lõpust, näituse põhiosa moodustab Ungari Teaduste Akadeemia psühhiaatrilise kunsti kogu. Tuntumatest autoritest on esindatud autsaiderkunsti klassik Edmund Monsiel ning Ungari van Goghiks nimetatud István Pal.

Valga muuseumisse on koondunud terve majatäis portreid. Näitus keskendub enese ja teise kujutamise problemaatikale, mis on autsaiderkunsti üks kesksemaid teemasid. Kunstnikud portreteerivad nii oma lähedasi ja tuttavaid, meedias figureerivaid kuulsusi kui ka aastasadade tagant tuntud tegelasi.

 Kondase keskuses Viljandis uuritakse loovuse müstilist alget. Esindatud on universumiga ühenduses olevad visionäärid ja oma ümbrust täpselt dokumenteerivad loojad. Teiste seas on esindatud maailmas kõrgelt hinnatud autsaiderkunstnikud Anna Zemánkova ja Cecilie Marková, neist esimese tööd on valitud ka selle aasta Veneetsia kunstibiennaalile.

„Varjatud maailmade avardumise“ avamised kutsetega külalistele toimuvad 29. mail Viljandis, 30. mail Valgas ja 31. mail Tartus. Neist viimasel esitletakse ka näitust saatvat mahukat kataloogi, kust leiab lisaks näituse töödele ülevaateartikleid mitme riigi autsaiderkunsti arengust.

Näitus on publikule avatud 1.06.-29.09.2024. Toimuvad ka kuraatorituurid. Juunis leiavad need aset Viljandis 8. ja 15. juunil, Valgas 8. juunil ning Tartus 13. juunil. Tuure kõigis linnades toimub ka juulis, augustis ja septembris.

Jakab Alajos. Interjöör naisega. 1928.

Ungari Teaduste Akadeemia psühhiaatrilise kunsti kogu

Varjatud maailmade avardumise” toetajad on Tartu 2024, kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Viljandi linnavalitsus, Liszti Instituut Tallinnas, Saksamaa Liitvabariigi suursaatkond Eestis, Austria Vabariigi suursaatkond Eestis ja Kettuki Ry.

www.kondas.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht