Jukebox – kuuekümnendad – chubby checker

Vello Salumets

  “Pärast kooli lõppu pääses Chubby tibude müüjana tööle kodulinna lihaturule. Tal oli kombeks töötamise vaheaegadel omaette laulda ja see tasuta kontsert meeldis paljudele ostjatele. 1959. aastal sattus toda tibumüüjat kuulama ühe kohaliku väikeplaadifirma juht, kes palus noormehel kiiresti ilmuda kontorisse, et kirjutada alla plaadistuslepingule.”

Kui tõesti uskuda seda ühes muusikaajakirjas 1962. aastal ilmunud kirjutist, siis sai just sel moel elukutseline laulja mustanahalisest Chubby Checkerist. Vaevalt tegelikult kõik nii libedalt läks, kuid kindel on see, et Chubby Checkeri õige nimi on hoopis Ernest Evans ja et ta on sündinud 1941. aastal Põhja-Carolinas.

Checkeri karjääri algus liitub tugevalt moetantsuga, millel nimeks tvist. Kui populaarse telesaate “American Bandstand” juht Dick Clark hakkas tvistist lansseerima noorte jaoks uut tantsu, polnud ta rahul R&B-laulja ja helilooja Hank Ballardi kirjutatud ning 1958. aastal salvestatud palaga “The Twist”. Laul ise sobis küll suurepäraselt Dick Clarki eesmärgiga, kuid esitaja polnud tema meelest see õige tüüp. Külastades plaadifirmat Cameo Parkway, kuulis Clark just äsja sinna värvatud Ernest Evansi esiksingli “The Class” jaoks tehtud demovarianti, kus laulja imiteeris nii Elvis Presleyt, Fats Dominot kui Jerry Lee Lewist. Dick Clark pakkus kohe lauljale järgmise singli materjaliks välja pala “The Twist”. Clarki abikaasa Bobbie oli aga seda meelt, et kuna noor laulja meenutas paljuski Fats Dominot, siis leiutas ta Fats Domino nime silmas pidades (Paksuke Doomino) Ernest Evansile välja artistinime Chubby Checker (Punnpõskne Kabe).

Ümberristitud Evans salvestas tunni ajaga “The Twist’ist” kolm varianti ja augustis 1960 tõusis singel Billboardis 49. kohale. Tabelikoht paranes kiiresti, kui Chubby Checker hakkas Clarki telesaates noortele õpetama uueks moeröögatuseks saanud tvisti tantsusamme. Peagi tundis uut tantsu õpetavat lauljat iga ajaga kaasas käiv noor ja tänu sellele tõusis kuu aega hiljem Checkeri singel Billboardi tippu.

Kui tvist loovutas oma juhtpositsiooni sellistele uutele moetantsu-lugudele nagu “The Fly”, “Popeye”, “The Slop” ja “Mashed Potato”, oli Chubby Checker, nüüd juba hüüdnimega Mister Twister, esimesena õpetamas “American Bandstand’is” neidki tantse. Laulja on öelnud, et laval tvisti demonstreerides kaotas ta kolme nädalaga oma kehakaalust kolmteist ja pool kilo.

Uusi moetantse hakkas nüüd sadama kui oavarrest, kuid üllatuslikult ei läinudki tvist päriselt moest, vaid hakkas võluma noori Euroopaski ja kogema renessanssi USAs. Tänu tvisti naasmisele paisati Chubby Checkeri esikohasingel “The Twist” uuesti turule. See oli väga arukas tegu, sest 13.  jaanuaril 1961 tõusis plaat teistkordselt USA menutabeli tippu, püsides seal seekord koguni kaks nädalat. “The Twist” ongi ainus singel USA plaadiajaloos, mis olnud tabelitipus kahel avaldamiskorral. Kuid lisaks on plaat püstitanud teisigi rekordeid: “The Twist” püsis USA TOP 40 tabelis 33 ja HOT 100 tabelis tervelt 38 nädalat, mis on siiani kõikide poolt löömata saavutus. Tegelikult tõusis “The Twist” USA tabelisse veel kolmaski kord: see juhtus 1988. aastal, kui Chubby Checker esitas uude kuube rüütatud “The Twist’i” koos rap-trioga The Fat Boys.

Räägitakse, et kui laulu autor ja esmaesitaja Hank Ballard kuulis basseinis logeledes raadiost pala “The Twist”, arvas ta algul, et tegemist on tema esitusega, sest oskusliku imitaatorina tuntud Chubby Checker oli osanud Ballardi häält tõesti suurepäraselt kopeerida. Pärast Checkeri singli menu avaldas plaadifirma kähku uuesti ka Hank Ballardi originaali ja ennist singli B-poolel märkamata jäänud “The Twist’i” müüdi üle miljoni eksemplari. Pole vist raske aimata, et Hank Ballard sai 1960. aastal üsna priske autorihonorari. Chubby Checker on aga ühes oma intervjuus öelnud nii: “Tegelikult purustas “The Twist” kogu mu elu. Tahtsin ju saada kuulsaks ööklubi-esinejaks. Kogu asi läks aga proportsioonist välja. Nüüd ei usu keegi, et mul on rohkemaks annet.”

Kuid “The Twist” ei jäänud sugugi Chubby Checkeri ainsaks esikohahitiks, sest 1961. aasta algul püsis kolm nädalat Billboardi tipus tema uus üllitis “Pony Time”. Nii nagu kaks korda esikohal olnud “The Twist”, oli ka “Pony Time” kaver, mille enne Checkerit oli salvestanud ansambel The Goodtimers ja viisistanud selle bändi liikmed Don Covay ja John Berryg. Muide, “viisistanud” on siinkohal ehk vale sõna, sest “Pony Time’i” meloodia põhineb Tommy Dorsey orkestri 1938. aastal populaarseks saanud palal “Boogie Woogie”, mis omakorda oli otsene laen Clarence “Pinetop” Perkinsi kümme aastat varasemast palast “Pinetop’s Boogie Woogie”. Kuid ka sellel variandil oli olemas eeskuju, sest boogie-woogie’l on hästi pikk ajalugu.

Sõnal “boogie” on palju tähendusi. Selle nimisõnaline vorm on tähendanud nii kuradit kui süüfilist, tegusõnana ka seksuaalakti. On ju paljudes bluusides kuulda väljendit “we’re gonna boogie all night long”. Muusikalise terminina tähendab boogie või boogie-woogie teatavat klaverimängustiili, mis põhineb üldlevinud bluusiharmoonial. Selle stiili tegid XX sajandi algupoolel tuntuks Meade Lux Lewis, Jimmy Yancey ja eelkõige just “Pinetop” Perkins.

Chubby Checkeri “Pony Time” polnud populaarne mitte ainult USAs vaid ka Inglismaal, kuigi mitmed sealsed kriitikud avaldasid umbes selletaolisi kirjutisi: “Chubby Checker on oma kodumaal üsna suur staar ja tema pala “Pony Time” on jõudnud seal isegi tabeli tippu, kuid tegelikult on see esitus küll täielik kakofoonia, millel pole vähematki pistmist sellega, mida me nimetame muusikaks.”

Kui “Pony Time” sai terava kriitika osaliseks, siis Checkeri kolmas miljonihitt, 1961. aastal ilmunud “Let’s Twist Again” pälvis kõigi kriitikute väga hea vastuvõtu. Inglismaal näis algul, et “Let’s Twist Again” ei jõuagi 37. kohast kõrgemale, kukkudes peagi Briti TOP 40 tabelist hoopis välja, kuid naasis sinna aasta lõpus ning jõudis teisele kohale. Pärast “Let’s Twisti Again’i” avaldas Chubbi Checker hulgaliselt hästi müügiks läinud singleid, millede hulgas “The Fly”, “Slow Twistin’”, “Limbo Rock”, “Popeye The Hitchhiker” ja “Twist It Up”.

Pärast suurt menu hakkas Chubby Checkeri karjäär aga pisut allapoole vajuma, kuigi tema arvele võib 1960ndate keskel kanda veel kümmekond TOP 40 hitti. Ehk mängis siin oma rolli ka Briti popi maailmavallutus. Aastaid hiljem äratas Chubby Checker taas mõningat tähelepanu biitlite palaga “Back In The USSR” ja 1981. aastal pääses diskotabelisse singliga “Running”.

Pressist võib lugeda, et nüüdseks 65aastane Chubby Checker, kes elab 1964. aastast saadik õnnelikus abielus 1962. aastal maailma missiks valitud hollandlanna Catharina Loddersiga, hullutab klubides publikut veel tänapäevalgi oma kunagiste hittide ja tollaste moetantsude õpetamisega. Aga saalis on juba täiesti uus põlvkond.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht