Muusikamaailm

Priit Kuusk

 

 

Festival Schwetzigeni rokoteatris

Edela-Saksa raadio festival Schwetzingenis (26. IV – 10. VI) on järjekorras juba 56., selle pealavaks alati kaunis rokokooteater. Edvard Griegi ja Jean Sibeliuse mälestustähtpäeva puhul korraldatakse Põhjamaade muusika sari “Nordische Welten”, esinemas pianist Olli Mustonen, viiuldaja Baiba Skride koos pianistist õe Lauma Skridega ja organist Iveta Apkalna Lätist, sopran Solveig Kringelborn ja vioolamängija Lars Anders Tomter Norrast, Kremerata Baltica koos Gidon Kremeriga (kavas ka Pärt, Vasks ja Martinaitis). Teisipäeval on Speyeri toomkirikus Stuttgardi Kammerorkestri ja SWR Vokalensemble’i kavas (dirigent Frieder Bernius) Arvo Pärdi Magnificat ning Pēteris Vasksi “Musica dolorosa” ja “Dona nobis pacem”.

Huvitavaks kujuneb tsükkel Brahmsi ja Schönbergi loomingust “Konservative Revolutionäre”, sarja “Pianissimo” on kutsutud Arcadi Volodos, András Schiff, Lilya Zilberstein, Grigori Sokolov ja Richard Goode (USA), tippesinejaist kohal ka Hesperion XXI, Camerata Bern Heinz Holligeriga, Freiburgi Barokkorkester ja Andreas Steier, viiuldajad Midori ja Leonidas Kavakos, tšellist Gautier Capuçon, sopran Juliane Banse, trombonist Christian Lindberg ja lõpetab selle Red Priest.

Väga kaalukas on rokokooteatri ooperiprogramm, kus alustati Giovanni Legrenzi (1626–1690) “Il Giustino” uuslavastusega Thomas Hengelbrocki käe all, iga-aastaseks tellitud uusooperiks on aga Mozarti aastal Viinis oma ooperiga “I Hate Mozart” skandaalselt kuulsaks saanud austerlase Bernhard Langi (1957) “Der Alte vom Berge” (esietendus eile, lavastaja Georges Delnon, dirigent Rolf Gupta), sedakorda XII sajandi Iraani süžeel ning koostöös Baseli Teatriga.

 

 

“Praha kevad 2007”

Seekord juba 62. Praha kevadfestival (12. V – 3. VI), dirigent Rafael Kubelíki asutatud, on Ida-Euroopa kaalukamaid siiani. Uhke on tšehhi oma muusikute esindus, pidustused algavad alati Bedřich Smetana mälestuspäeval ta poeemide tsükliga “Minu kodumaa”, mida juhatab Tšehhi Filharmoonia orkestri ees tšehhi oma dirigent – tänavu oli selleks Zdeněk Mácal (on ka erandeid, näiteks 1994. aastal juhatas avaõhtut Neeme Järvi). Avanädalate peakülalised on Soome Raadio SO peadirigent Sakari Oramo käe all kahe kavaga (15. – 16. V), Academy of St Martin in the Fields Murray Perahiaga solistina ja juhatamas ning Hesperion XXI Jordi Savalliga.

Praha Linnaorkestri ette tulevad Charles Mackerras, Serge Baudo ja lõpukontserdil Gennadi Roždestvenski, esinevad ka San Francisco SO (dirigent Michael Tilson Thomas, solist bariton Thomas Hampson), Houston Symphony Chorus, Hiina Raadio hiina instrumentide orkester ja lõpupäevil Kremerata Baltica koos Gidon Kremeriga. Tšehhi ooperist on laval Riigiooperis Dvořáki “Näkineid” ja Rahvusteatris Smetana “Saladus”. Klaveriõhtuil Svjatoslav Richteri X mälestusaastaks mängivad Kun Woo Paik ja Andrei Gavrilov.

Toimuvad ka “Praha kevade” konkursi finaalvoorud dirigeerimise ja metsasarve alal. Dirigente lubati 127 kandidaadist võistlema 32 (žürii esimees Jorma Panula Soomest, liikmete hulgas Arturo Tamayo, Tadeusz Strugala jt), metsasarvemängijaid 81 kandidaadist aga 55 (žürii esimees André Cazalet Prantsusmaalt, liikmeiks sealhulgas Ab Koster ja Barry Tuckwell).

 

Muusikatriennaal Kölnis

Uue muusika suurfestival “MusikTriennale Köln” (27. IV – 20. V) sisaldab enam kui 150 üritust linna 30 etenduspaigas. Peateemadeks on olnud improvisatsioon ja “East Side Story” (Hiina muusikakultuur) ning festivaliheliloojaks Luciano Berio (1924–2003), kelle teoseid esitati eranditult igal kontserdil. Ensemble Intercontemporain Pariisist peadirigent Susanna Mälkki käe all ja Kölni Raadio (WDR) SO Jukka-Pekka Saraste juhatusel alustasid, Beriot oli kavades kõrvuti nii Mauricio Kageli, Orazio Vecchi ja Clément Janequini (Baseli Madrigalistidel) kui hiina heliloojate teostega (esitajaks sealhulgas Ensemble Modern ja Nieuw Ensemble Lucas Visi juhatusel).

Festivali kolmandal nädalavahetusel (11.–13. V) pühendati hiina muusikale kokku 27 üritust, esinemas sh Teehaus Ensemble Shanghai, Quanzhou Nukuteater, Pekingoper Ensemble Shanghaist esitas ka pekingi ooperi Shakespeare’i “Hamleti” järgi “Prints Zi Dani tragöödia”. Festivali lõpunädalal on Beriot mänginud ensemble recherche ja Kölni Raadio SO (Schumann, Boccherini/Berio) Lothar Zagroseki juhatusel, ülehomsel lõppkontserdil Gürzenich-Orchester Köln Markus Stenzi käe all, kavas Berio, Brett Dean ja improvisatsioonid.

 

 

Euroopa Kultuurifoorumi auhind

Euroopa Kultuurifoorumi (resideerib Kölnis) 2007. aasta Euroopa kultuuriauhind tuli Zagrebi biennaalile, selle asutajale ja endisele kunstilisele juhile helilooja Milko Kelemenile (1924) ning praegusele juhile Ivo Josipovićile. Auhinna andsid pidulikult üle festivali lõpupäevil foorumi president Dieter Topp ja foorumi esindajana Poola festivalijuht Elżbieta Penderecki.

Ajakirjandus toonitab, et festivali kaudu on tihenenud märgatavalt Euroopa Liidu ja Horvaatia kultuurisidemed. Festivalil oli ka mälestushetk: Zagrebi Filharmoonia orkestri ees oma autorikontserti dirigeerinud Krzysztof Penderecki pühendas muusikaõhtu eelmisel päeval lahkunud sõbra Mstislav Rostropovitši mälestusele. Kultuuriauhinda antakse välja aastast 1993, 2004. aasta laureaat oli Euroopa Ringhäälingute Liit, 2005. aasta üks laureaate oli Hans-Dietrich Genscher ning 2006. aasta fond Interkultur, kes korraldab suuri rahvusvahelisi üritusi (näiteks “World Choir Games” organisatsiooni Musica Mundi kaudu) ja kelle tegevuse motoks on “Culture creates Tolerance – Using Culture to spread Peace”.

 

 

Paulo tšellistide konkursi parimad

IV rahvusvahelise Paulo tšellokonkursi (eelmine aastal 2002) võitjaks Helsingis kuulutati 20aastane Andreas Brantelid (Rootsi/Taani), preemiaks 15 000 eurot. Konkursi ülejäänud tulemused: II koht Béatrice Reibel (Prantsusmaa), III Nicolas Altstaedt (Saksamaa/Prantsusmaa), IV preemia ex aequo Samuli Peltonen (Soome) ja Janina Ruh (Saksamaa), VI Silver Ainomäe (Eesti/Soome, esitas finaalis Haydni Kontserdi C-duur ja Lutosławski Tšellokontserdi). Žürii eripreemiad said Andreas Brantelid (klassikalise kontserdi esitus) ja andeka noore interpreedina Stefano Cerrato (Itaalia).

Salvestiste põhjal (77 soovijat 31 riigist) lubati avavooru 26 mängijat, teise vooru 12, finaali kuus esinejat. Vahevoorud peeti maakonnaorkestritega Kuopios, Jyväskyläs ja Oulus, finaalid Tapiola Sinfonietta ja Raadio SOga, dirigentideks Shuntaro Sato ja Dmitri Slobodenjuk. Konkursi kunstiline juht on žürii esimehena professor Arto Noras, liikmete hulgas olid tänapäeva tuntumad tšellistid Leslie Parnas (USA), Ivan Monighetti (Šveits/Venemaa), Lluís Claret (Hispaania), Maria Kliegel (Saksamaa), Philippe Muller (Prantsusmaa), Martti Rousi (Soome) jt. Edukamatele tagavad esinemisvõimaluse viis Soome orkestrit ja kaks festivali.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht