Avalik kiri kultuuriminister Rein Langile ja Muinsuskaitseameti peadirektor Kalev Uustalule
Eesti seadusandluse kohaselt kuuluvad maapõuest leitud kultuuriväärtused, mille omanikku pole võimalik kindlaks teha, riigile. Ometi on kultuuriminister Rein Lang 2010.–2011. aastal Harju-Risti kiriku arheoloogilistel uurimistel saadud leidude saatuse küsimuses väljendanud 19. juunil kindlat seisukohta, et erinevalt senisest ligi üheksakümmend aastat kestnud praktikast, mille kohaselt arheoloogilistel kaevamistel saadud leiud jäävad riigi omandina muuseumidesse või teadus-arendusasutuste teaduskogudesse, tuleb Harju-Risti kaevamisleiud kuulutada vallasmälestiseks ja anda need üle Harju-Risti kogudusele, st eraomandisse.
Oma vastuses nii arheoloogiamälestiste eksperdinõukogu esimehe Valter Langi (03.2013 nr 7.16/284) kui ka Riigikogu liikme Aadu Musta (19. 06.2013) järelepärimisele väidab minister end tuginevat kaevamiste juhataja Villu Kadaka ja numismaatik Mauri Kiudsoo eksperdiarvamusele, mille järgi kaevamistel saadud münte tuleks justkui käsitleda kirikule mõeldud ohvriannina. On õige, et teaduslikel kaevamistel saadud allikmaterjali tõlgendamine saab kuuluda ainult erialateadlaste ja mitte poliitikute ega ametnike pädevusse. Ometi jätab minister oma vastustes tähelepanuta tõsiasja, et Villu Kadaka ekspertiisis on müntide sattumist maapõue ohverdamise tulemusena käsitletud pigem tõendina selle kohta, et nende kunagised omanikud ei soovinud neid kirikule annetada. Mauri Kiudsoo täpsed mündimäärangud osutavad üheselt, et varaseimad mündid on ohverdatud juba enne Harju-Risti kiriku praeguse pikihoone rajamist. Eesti juhtivatest arheoloogidest ja kogenud muinsuskaitsjatest koosnev arheoloogiamälestiste eksperdinõukogu on mõlema ülalnimetatud ekspertiisiga väga põhjalikult tutvunud ja seal esitatud järeldused üksmeelselt heaks kiitnud.
Nii arheoloogiamälestiste eksperdinõukogu kui ka Muinsuskaitsenõukogu on seisukohal, et arheoloogilistel kaevamistel saadud leidude võõrandamine eraomandisse ministri ainuisikulise otsuse alusel, eirates ekspertide kogude otsuseid, ei saa kuidagi olla põhjendatud ega lubatav.
Oma vastustes rõhutab minister, et arheoloogiliste leidude võõrandamine riigi omandist kirikule ei ole vastuolus Eestis kehtivate seadustega. Võimalik. Samas jätab ta vastamata nii professor V. Langi kui ka professor A. Musta pöördumises selgelt esitatud küsimusele: millised seadused kohustavad Eesti Vabariiki antud juhul oma omandiõigusest loobuma – seda olukorras, kus niisugust tegevust ei ole heaks kiitnud kumbki eksperdikogudest? Kuna sellised seadusepunktid puuduvad, on meie hinnangul tegemist ministri põhjendamatu veendumusega oma ilmeksimatusse või solvumine selle üle, et keegi on julgenud tema otsustes kahelda.
Harju-Risti juhtum kujutab endast ohtlikku pretsedenti: selle realiseerumisel tekiks praktika, kus võimul oleva poliitiku suva hakkab määrama riigi omandis oleva kultuuripärandi (antud juhul ka olulise teadusliku väärtusega allikmaterjali) saatust ja edasist kuuluvust. Arheoloogiamälestiste eksperdinõukogu leiab, et sellistes küsimustes otsuste langetamine peab arvestama vastava eriala spetsialistidest koosnevate eksperdinõukogude ja Muinsuskaitsenõukogu seisukohti. Nende eiramine ministri kui arheoloogia ja muinsuskaitse küsimustes erialaseid teadmisi ja kogemusi mitte omava poliitiku poolt peaks olema üksikasjalikult põhjendatud.
Arheoloogiamälestiste eksperdinõukogu avaldab käesolevaga sügavat pahameelt kollegiaalse, pädevusepõhise otsustamise printsiibi eiramise üle kultuuriministri poolt, samuti Kultuuriministeeriumi tööd, vähemalt käesoleva juhtumi valguses, iseloomustava käsumajandusliku juhtimise üle. Juhul, kui minister jääb oma otsuse juurde anda Harju-Risti leidudele vallasmälestise staatus ja võõrandada nad Harju-Risti kogudusele, ei pea me võimalikuks koostöö jätkumist Kultuuriministeeriumi ja selle haldusalas oleva Muinsuskaitseametiga ning taandame end eksperdinõukogu koosseisust alates vastavasisulise õigusakti vormistamisest.
Arheoloogiamälestiste eksperdinõukogu liikmed:
Boris Dubovik, Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti muinsuskaitse- ja miljööalade osakonna juhataja
Mauri Kiudsoo, Tallinna Ülikooli ajaloo instituudi numismaatik
Aivar Kriiska, Tartu Ülikooli laboratoorse arheoloogia professor
Valter Lang, Tartu Ülikooli arheoloogia professor, Eesti Teaduste Akadeemia liige, arheoloogiamälestiste eksperdinõukogu esimees
Mati Mandel, Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator
Erki Russow, Tallinna Ülikooli ajaloo instituudi direktor
Jaan Tamm, arheoloog
Toomas Tamla, Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti arheoloog
Ülle Tamla, Tallinna Ülikooli ajaloo instituudi osakonnajuhataja-peavarahoidja
Andres Tvauri, Tartu Ülikooli arheoloogia vanemteadur
Heiki Valk, Tartu Ülikooli arheoloogia vanemteadur