Kinodesse jõuab Eesti dokumentaalfilm Vene kaasaegsest klassikust filmirežissöör Sokurovist
Sel nädalal esilinastub Tallinnas, Tartus ja Narvas rahvusvaheliselt tunnustatud, kuid kodumaal võimude poolt ebasoovitavaks isikuks peetava Vene filmireźissöör Alksandr Sokurovi kaasajast ja maailmatunnetusest jutustav poeetiline dokfilm.
”Ma ei ole kunagi midagi kartnud, sest olen alati usaldanud oma südametunnistuse häält.”
Aleksandr Sokurov
Eesti-Soome-Saksamaa koostöös valminud täispikk dokumentaalfilm „Sokurovi hääl“ on esimene portreefilm maailmanimega Vene filmirežíssöörist ja kaasaegsest kinoklassikust Aleksandr Sokurovist. Filmis avaneb vaatajal võimalus saada tuttavaks silmapaistva humanistiga, kes muuhulgas väljendab tõsist kriitikat ka totalitaarsele ühiskonnakorraldusele ja suurriikliku mentaliteedi teadlikule kujundamisele oma kodumaal. Lisaks eelnevale vaatab täna 63-aastane mees tagasi oma elule ja loomingule ning arutleb inimeseks olemise keerdkäikude ja kunsti tähenduse üle laiemalt. Poeetiliselt võtab film kokku kogu Sokurovi senise elutöö, avades ka tema tuntuimate filmide nagu “Faust” (Veneetsia RFF Kuldne Lõvi 2011), “Russian Ark” (tunnustatud 11 erineva peapreemiaga rahvusvahelistel filmifestivalidel) ning “Isa ja poeg” (Cannes 2003 FIPRESCI peapreemia) põnevaid tagamaid.
Filmis astuvad dialoogi peategelase argipäev, tema tänased mõtted ja aastakümnete pikkune looming. Tegu on südamliku portreelooga, avades tõelise Vene hinge läbi tema kodumaa-armastuse, otsekoheste kommentaaride poliitika ja kultuuri teemadel ning kohati ootamatult avameelsete enesepaljastuste teemal, kuidas Sokurovi erinevate perioodide looming sündinud on. Film toob vaatajani märkimisväärse tähtsusega osa Vene kino- ja kultuuriloost ning võimaldab kaasa mõelda teemadel, millega seisavad silmitsi tänase Venemaa opositsioonilised kultuuritegelased.
Dokumetaalfilmi režissöör Leena Kilpeläinen on lõpetanud Moskva Üleliidulise Kinematograafia Instituudi (VGIK) filmioperaatori erialal. Olles üleskasvanud Soome kakskeelses perekonnas, valdab ta vabalt vene keelt ning on olnud tuttav vene kultuurielu ja -tegelastega juba noorusest. Filmialal on Leena Kilpeläinen tegutsenud reźissööri, operaatori ja stsenaristina. Enamik tema töödest ongi seotud Venemaaga, sh. dokumentaalfilmid nagu “Children of The Big Bear”, filmitud Saha-Jakuutias, ”On the Edge” Tuula lähistelt ja “Whale Island”, mille tegevus toimub Solovetski saartel.
Treiler: https://vimeo.com/123938811
Film esilinastub 9. aprill Tallinna kinos Sõprus ja 10. aprill Narva kinos Astri.
Alates 10. aprillist jääb film linastuma kinodesse Sõprus ja Artis Tallinnas, Ekraan Tartus ja Astri Narvas. Lisaks linastub A.Sokurovi filmide retropsektiiv kinos Sõprus. Filmide eriseansid koos külalistega toimuvad ka Tartu Elektriteatris ning kõikides ülalnimetatud kinodes.