Pealelend – Teele Nigola, Maastikuarhitektide liidu juhatuse liige
Maastikuarhitektide liit tunnustas sel aastal arhitektide liidu tegevust. Kuidas sellesse suhtuda?
Aasta teo selleaastane tegija näitab selgelt, kui oluline on liidu liikmeskonnale avaliku ruumi kvaliteet. Ka liidu põhikirjaline kohustus on kvaliteetse välisruumi eest seismine. Programmi „Hea avalik ruum“ tunnustamisega tõstsime esile ja ka selle regionaalpoliitilist tähtsust, sest väikelinnadel pole tihti vahendeid ega oskust mõelda oma linnaruumi kvaliteedi peale nii põhjalikult ja laiahaardeliselt. Ei saa kõrvale jätta ka tähelepanu, mida väikesed ja suuremad linnad on pälvinud tänu sellele programmile. Võib ju öelda, et juba olnud või ja alles välja kuulutatavad võistlused on jätkuv ja pidev protsess, sest võistlustulemuste elluviimine ootab alles ees. Ei saa ka välistada, et aastal 2018, mil peaksid valmima võistluse objektid, tunnustame seda programmi taas. Päris mitmete selle programmi võistluste võitjad on olnud välisbürood, kelle koostöö eesti maastikuarhitektidega on kindlasti valdkonda rikastanud ja lisanud sellele rahvusvahelise mõõtme. Maastiku valmimisjärgne hindamine on veidi vägivaldne töö. Kui hoone saab valmis, siis on ta valmis, maastiku „valmimine“ võtab aga aastaid, kui mitte aastakümneid.
Oleme varem tunnustanud ka kirjatöid, näiteks akadeemilisi toimetisi ja pargiterminite seletussõnastikku, mis eriala arengule kõvasti hoogu juurde lükkasid. Tunnustatud on samuti valminud objekte, näiteks Katariina allee uuendamist Võrus.
Arhitektuuripreemiate ühisgala seisukohalt tunneme siiski vajadust edaspidi preemia statuuti täiendada, jäime oma ühe preemiaga liialt teiste organisatsioonide varju. Ehk on aeg küps mitme auhinnakategooria loomiseks, et igal aastal tunnustataks maastikuarhitektuuri objekte, aga ka noort maastikuarhitekti või tudengit, päris kõrvale ei tahaks heita ka oluliste sündmuste esiletoomist.