Pealelend – Jan Kaus, kirjandusfestivali „HeadRead“ toimkonna liige
25. kuni 29. maini peetakse taas kirjandusfestivali „HeadRead“. Festivalil on tänavu 30 külalist, sealhulgas üks rühmitus, ning veel 68 esinejat. Oletatavasti koguvad iseäranis palju kuulajaid Sofi Oksase etteaste ja Toomas Hendrik Ilvese vestlus Peter Pomerantseviga. Mida soovitad sina külastajale, kes saab osaleda vaid mõnel üritusel ja tihedas kavas ei orienteeru? Millised on need eriti haruldased, säravad või uuenduslikud sündmused, millest ta mitte mingil juhul ilma ei tohiks jääda?
Jan Kaus: Kõik festivali sündmused kipuvad korraldajatele olema haruldased ja säravad. Eks mu soovitused sõltuksid konkreetse külastaja huvidest ja võimalustest. Aga kindlasti tasub tähele panna, et vestluste ja lugemiste kõrval pakume mitut kava, kus on koos kirjandus, muusika ja teatrikunst. Näiteks laupäeval, 28. mail tulevad Kirjanike Maja musta laega saalis lavale pealkirja „Saja rahva lood“ all kirjanik Indrek Koff, muusik Sander Udikas ning näitlejad Mari Abel ja Toomas Täht. Kaks tundi hiljem on samas kohas Paul-Eerik Rummo ja Krista Citra Joonase etteaste, mille käigus interpreteeritakse T. S. Elioti „Nelja kvartetti“. Päev varem on musta laega saali palutud eesti näitlejad, kes loevad ette neile olulisi draamatekstide katkendeid.
Sel aastal on festivalil vägev rahvusvaheline luuletajate seltskond, kes astub eri koosseisus üles lausa kolmel korral: botswanalanna T. J. Dema, iirlanna Nuala Ní Dhomhnaill, soomlanna Heli Laaksonen, inglanna Annie Freud, šoti-iiri luuletajanna ja jutuvestja Margot Henderson, prantslane Jacques Tornay, venelane Dmitri Vodennikov, lätlane Kārlis Vērdiņš ja fäärlane Carl Jóhan Jensen.
Kes tahab saada aimu eesti kirjanduse haardeulatusest, võib näiteks juba kolmapäeval, 25. mail minna kohvikusse Must Puudel ja kuulata just praegu oma esimesi kirjanduslikke samme astuvaid noorautoreid ning saada reedel musta laega saalis osa Mari Saadi ja pühapäeval Aino Perviku loomingust ja mõtetest.
Sel aastal on meil esimest korda kavas kirjandusviktoriin, millega alustame musta laega saali programmi laupäeval. Muidugi on olemas ka kõik festivali „HeadRead“ leivanumbrid: kolmapäevane luule- ja muusikakohvikute programm, sel korral Igor Kotjuhi ja Marten Altrovi, Silvia Urgase ja Siim Aimla, Jaan Pehki, Ursula Zimmermanni ja Tarmo Kivisilla ning Mihkel Kaevatsi ja Ivar Karmi seltsis; mitu luulediskot, neljapäevane proosavõistlus, pühapäevane Niguliste luulemissa ja Kapsaste kirjanduslik suvealguse segasumm. Nagu ikka, toimuvad Tallinna keskraamatukogus väärikad vestlused: Triinu Tamm ja Joonas Hellerma tähistavad neljapäeval Loomingu Raamatukogu 60. aastapäeva ning eesti kirjanduse tõlkijad otsivad eestikeelse kirjasõna ainuomast tuuma, reedel räägitakse „Raadio ööülikooli“ salvestuse käigus kirjanduslikest düstoopiatest, laupäeval saab kuulata egiptuse kirjastaja Sherif Bakri mõtteid araabia kirjandusest ja kultuurist …
Uh, oleksin pidanud lühidalt vastama, ent mõne üksiku üritusega ei aja paraku ikkagi läbi. Mis on see eriti haruldane, särav ja uuenduslik sündmus, millest mitte ilma jääda? Vastus: „HeadRead“! Nii et parem oleks, kallid kirjandushuvilised, kui võtaksite endale vaba nädalavahetuse. Võimalikult pika!