Pauli päevik: Vaha kõrva – lasteetendus!
Käisin Tartu Vanemuises “Lumekuningannat” vaatamas. Kena tükk ja himuga tehtud. Puudujääkidega küll, aga parem nii kui mitte üldse. Traumadeta tänapäeva teatris siiski ei pääse. Kuna tarbimisühiskond on harjunud, et iga asja juurde käib user manual, panen ühe sellise kirja. Manuaal tuleks õigupoolest kõigisse koolidesse laiali saata, et teater saaks ikka teater olla.
Kasutusjuhend
Hea klient! Täname, et oled oma lapsele teatrimaailma saladuste tuvustamiseks valinud just meie pikkade traditsioonidega firma kvaliteettoote. Enne toote tarvitamist loe hoolikalt läbi käesolev juhend, vastasel juhul ei saa ettevõte garanteerida kliendi tarbimiselamuse kvaliteeti.
1. Enne etenduse algust.
– Jutusta lapsele detailselt etenduse sisu, sest eriti muusikaetenduste puhul teater ei taga, et tekstist oleks võimalik saali kõigis osades ühtviisi aru saada.
– Uuri välja ruumide paiknemise plaan teatris, mõtle läbi oma liikumisteed, koosta liikumisskeem ja tutvusta seda lapsele.
– Kui tuled kustuma hakkavad, toimi lapsega samamoodi, nagu teed mobiiltelefoniga. Kuigi teatris palutakse välja lülitada ainult mobiiltelefonid, on etenduse õnnestumise seisukohalt oluline, et ka laps oleks lülitatud hääletusse olekusse ning ka tema vibroalarm oleks maha võetud. Erksamale ja liikuvama loomuga lapsele on soovitav enne etendust manustada rahustava toimega mõnuaineid.
– Toida, jooda ja tualetita laps vahetult enne etenduse algust. Etenduse ajal kehtib saalis kaitseväe rivimäärustik, mis tähendab, et ükski saalisviibija ei tohi kohalt liikuda ilma otsese ülema vastava korralduseta.
– Arvesta, et etenduse külastamise vanuse soovitusliku alampiiri tähistamist kavalehel võivad kliendid ignoreerida ning võtta etendusele kaasa ka imikuid. Kui võtad etendusele kaasa toitu (soovitavalt helisid mittetekitavas pakendis), võib selle lõhn neid ärritada. Teater ei garanteeri etenduse läbiviimist imiku(te) söögikordade vahelise aja vältel.
2. Etenduse ajal.
– Näitlejaid, orkestrante ja tantsijaid etenduse ajal häirida ja toita on keelatud. Lilli, kingitusi ja raha toimetavad esinejatele kätte volitatud vahetalitajad, kellele tuleb nimetatud esemed üle anda enne etenduse algust.
– Arvesta, et reeglina mängib muusikalistel etendustel orkester lauljatest üle ning laulutekstid ei ole arusaadavad ka täiskasvanule. Teatrites töötavad põhiliselt täiskasvanud, sageli vanemad inimesed, kes eeldavad, et tänapäeva lapsed ei kuule hästi, kuna neil on kogu aeg “punnid kõrvas” (tegelikult ei kuule nad ise enam hästi). Tundlikuma kuulmisega isikutel tasub etenduse paremaks jälgimiseks end varustada kõrvakaitseklappidega (müügil hästi varustatud tööriistakauplustes).
– Kui laps tehnilistel põhjustel ei püsi hääletul režiimil või väljalülitatud olekus, kasuta kõiki käepäraseid vahendeid (ähvardused, füüsilised märkused jne) vaikiva oleku kiireks taastamiseks.
3. Pärast etendust.
– Aplodeerimine ei ole kestvusspordiala, samuti ei ole kohustuslik aplodeerimise üheaegne lõpetamine terves saalis.
– Oma kohalt liikuma hakata võib alles pärast seda, kui viimane plaksutaja on lõpetanud ning on kindel, et eesriie enam ei avane.
– Toimeta laps mööda eelnevalt planeeritud marsruuti etendusalalt kiiresti ohutusse kohta.
– Kui peaksid külastama teatrit rohkem kui ühe korra, tutvusta antud juhendit lapsele uuesti enne iga külastuskorda ning kontrolli materjali omandamise taset.
Käesolev juhend on koostatud tarvitamiseks koolieelsete lasteasutuste ning põhikoolide pedagoogidele ning lapsevanematele. Ei sobi lastele iseseisvaks kasutamiseks.
6. detsember