fs
fs
on luuletaja.
Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine?
Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine on Eesti Kultuurkapitali olemasolu ja pidev funktsioneerimine. Ma ei ole küll kursis selle toimimise üksikasjadega kõigis valdkondades, aga kirjanduselu poolelt vaadates ei toimuks ilma kultuurkapitalita suurt midagi. Peaaegu kõik algupärased ilukirjandusteosed on ilmunud kulka toel. Muidugi koosneb sihtkapitali isikkoosseis inimestest ja inimestel on oma subjektiivsed arusaamad, aga eri institutsioonide soovitatud spetsialistide grupp teeb otsuseid, mis on igal juhul vähem sõltuvad mingist erakondlikkusest kui oleks otseselt kultuuriministeeriumile alluv töörühm.
Kulka tundub meile elementaarne, aga sellega on nagu Eesti iseseisvuse või EKA majaga – kui korraga ära kaoks, oleks ikka kahju küll ja jahmatus suur ja ega ole lihtne äkitselt kaotsi läinut tagasi saada. Ma ei tea, mis toimub nende poliitikute peas, kes aeg-ajalt kulka kaotamise ideega lagedale tulevad – me ei peagi seda teadma –, aga me peame olema valvsad. Need inimesed on olemas, neid on mitmes erakonnas. Eesti kultuurile on nad ohtlikud.
Sirp keskendub sel aastal kultuuripoliitika põhialustele koondnimetusega „Kultuur 2030“. Praegune põhialuste dokument kehtib aastani 2020, seega on viimane aeg hakata koguma ideid järgmiseks.