Näitus „100 ehitist – sada aastat” Arhitektuurimuuseumis
19. oktoobrist avaneb Eesti Arhitektuurimuuseumis ülevaatenäitus „100 ehitist – sada aastat. Eesti lugu ehitistes. 1918-2017”. Tegemist on näitusega Eestis viimase saja aasta jooksul ehitatud märgilistest hoonetest ja rajatistest.
Esinduslik žürii valis igat aastat esindama ehitise, mis parimal moel esindab seda aastat ja ajastut meie ajaloos.
„Mis oleks, kui püüaks igast aastast leida ühe ehitise ja neid üksteise kõrvale seades saada ülevaatlik pilt sellest, mida oleme saja aastaga Eestis ehitanud?” küsis žürii esimees, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu esimees Meelis Einstein. „Tahtsime esitleda võimalikult laia paletti hoonetest ja rajatistest, mis on meie elukeskkonda kujundanud,” lisas Einstein.
„Eestis on ehitatud aastatuhandeid. Rohkem vajaduse, vahel ka ilu pärast. Viimane sada aastat on andnud lõviosa meie tänastest ehitistest,” ütleb näituse kuraator, arhitektuuriloolane Leele Välja. „Lihtne oleks olnud valida iga kümne aasta kohta kümme parimat objekti, minnes aga raskemat teed – iga aasta kohta midagi – on meil palju selgemalt kirjas Eesti lugu. Lugu ehituses, majanduses, poliitikas toimunust. Valiku tegemisel peeti silmas geograafilist, materjalipõhist ja tüpoloogilist mitmekesisust,” lisas Välja.
Iga ehitise kohta on lühike ülevaatlik tekst ja fotod, nii tänapäevased kui ajaloolised. Lisaks on iga aasta kohta tausta loomas mõned olulisemad sündmused Eesti poliitika, kultuuri- ja majanduselu kohta, eriline tähelepanu on ehitusvaldkonnal. Iga objekti juures on ära toodud selle valmimisega seotud isikud ja organisatsioonid, arhitektidest ehitajateni.
Kõik näituse tekstid on eesti, inglise ja vene keeles.
„Ehitamine on iga riigi ja rahva jaoks oluline alustegevus. Ehitades saab rahvas ja riik tugevamaks, rikkamaks ja targemaks. Usinalt ja hästi ehitades oleme jõudnud maailma arenenud riikide hulka,” sõnas Eesti Ehitusettevõtjate Liidu esimees Raivo Rand. „Eesti ühiskonnal seisavad ees struktuursed reformid, mis kindlasti puudutavad ka ehitussektorit. Sellisel ajahetkel on mõistlik meenutada, kus me oleme ja kust me tuleme. Et tulevikuks paremini sihikut seada,” täiendas Rand.
„100 ehitist – sada aastat” žürii:
– Meelis Einstein, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu juhatuse esimees, AS Kunda Nordic Tsement tegevdirektor, žürii esimees;
– Jaak Huimerind, Eesti Arhitektide Liit, eestseisuse liige, AB Studio Paralleel OÜ;
– Ra Luhse, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liit, AB Luhse ja Tuhal;
– Vallot Mangus, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu juhatuse liige, AS TMB nõukogu liige;
– Triin Ojari, Eesti Arhitektuurimuuseumi direktor;
– Sven Pertens, Eesti Ehitusettevõtjate Liidu juhatuse liige, AS TREV-2 Grupp juhatuse esimees;
– Ivo Roolaht, Eesti Ehitusinseneride Liidu volikogu liige, Roolaht ja Partnerid OÜ;
– Erkki Suurorg, Kuni 1.4.2018 Eesti Ehitusettevõtjate Liidu juhatuse liige ja AS Nordecon juhatuse liige, volitatud ehitusinsener;
– Raul Vaiksoo, Eesti Arhitektide Liit, Raul Vaiksoo AB;
– Karl Õiger, ehitusteadlane ja ehitusinsener, Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor.
Näitus „100 ehitist – sada aastat” on koha leidnud ka EV100 ametlikus programmis:
https://www.ev100.ee/et/100-ehitist-sada-aastat-ev100
Näitusega „100 ehitist – sada aastat” kaasneb täisvärvitrükis 224-leheküljeline samanimeline raamat, kus kõik tekstid on eesti, inglise ja vene keeles. Raamat on rikkalikult illustreeritud.
Eesti Vabariigi sajandal aastal teostunud projekti algatajateks olid Eesti Ehitusettevõtjate Liit ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit. Kaks suurt Eesti ehitusala liitu kaasasid omakorda projekti elluviimisesse 35 enda liikmesettevõtet.
Näituse tegijad:
– Tekstide autorid: Toomas Kään, Epp Lankots, Maris Mändel, Triin Ojari, Karin Paulus, Sander Sein, Robert Treufeldt, Madis Tuuder, Leele Välja, Mait Väljas.
– kuraator: Leele Välja
– graafiline kujundus: Andres Tali
– ruumiline kujundus: Johan Tali.
Näitus „100 ehitist – sada aastat. Eesti lugu ehitistes. 1918-2017” on Eesti Arhitektuurimuuseumi (Ahtri 2, Tallinn) peanäitusesaalis avatud 19. oktoobrist
2. detsembrini.
Näituse pidulik avamine toimub teisipäeval, 23. oktoobril kell 17.00.