Julia süldiks!

 

Andrus Kiviräha ?Romeo ja Julia? esietendus Mati Undi lavastuses neljapäeval, 22. aprillil Tartu Sadamateatris.  RENA PUUSEPP Väga austatud kirjanik hr. Andrus KivirähkTervist!

Teie poole pöördub veel hiljaaegu raamatukoguhoidja (maa sool, nagu omal ajal öeldi) ametit pidanud teise Eesti esindaja. Oleme koos abikaasaga (kes muide on lillekaupluses müüja) olnud Teie talendi austajad Teie esimestest kirjanduslikest katsetustest peale. Leiame, et kui üldse keegi meie praegustest kirjameestest, siis nimelt Teie olete õiglase halastamatusega maalinud meie ette panoraami meie postsotsialistlikust tegelikkusest. Meie arvates on ka igati kohane Teie võrdlemine eesti rahvakirjaniku Oskar Lutsuga, sest just Teie meeleolukad ja sõnaosavad följetonid võiksid võistelda meie populaarseima rahvusklassiku pärandiga.

Kuid, lugenud Teie üht viimastest uudisjuttudest pealkirjaga ?Romeo ja Julia?, (alapealkirjaga ?Kivirähk armastusest?!!!), valdas meid, pehmelt öeldes, pahameelega segatud hämmeldus. Seekord, väga austatud härra Kivirähk, olete vindi, nagu öeldakse, üle keeranud. ?Romeo ja Julia?, ilma mingi kahtluseta maailma kaunemaid armastuslugusid, on teie töötluses saanud vormi, mis on inimkonna ülevaimat tunnet ? armastust ? labastav ja teotav. ?Romeo ja Julia on ainsad Shakespeare?i kangelased, kes said hakkama oma ühiskonna uuendamisega?, nagu on kaunilt kirjutanud meie eelmise presidendi Lennart Meri isa Georg. Nüüd tahaksime Teilt avalikult küsida: miks otsustasite selle, vähemalt meie põlvkonnale püha legendi üle valada sellise rõveda ja maitselageda garneeringuga?

Tõsi, kahtlemata leidub Teie teoses ka teraselt esitatud päevaprobleemide käsitlust (Eesti agraarprobleemid, põlvkondade küsimus), kuid selle keskne telg, sodoomiliste üksikasjadega ?vürtsitatud? ?armastuslugu?, ei ärata igas normaalsete instinktidega lugejas midagi peale vastikustunde. Rääkimata sellest, et sodoomilise kiindumuse traditsioon on eesti kultuuris absoluutselt võõras nähtus (kui ehk välja arvata vaid Kitzbergi ?Libahunt?….). Mis see siis ikkagi on, tahaks õigustatult küsida. Kas järjekordne ?trendivaimustus? ehk labane ameerika-ahvlus? Kas tõesti ka Teie, hr. Kivirähk, imekauni armastusromaani ?Liblikas? autor?

Veelgi raskema südamega avastasime, et Tartu teater Vanemuine, eesti teatrikultuuri häll, on otsustanud säärase ?ilge? (vabandame, tõesti ei leia paremat sõna) teose oma lavale tuua. /—/

Pettumuseks oli ka asjaolu, et Teie eemaletõukava näidendi on nõustunud lavale tooma lugupeetud Mati Unt, kirjamees, keda oleme seni pidanud peaaegu et oma põlvkonna ideeliseks ruuporiks. /—/

Siinkohal pöördume tõsise palvega Vanemuise praeguse juhi Aivar Mäe (keda mäletame kunagise menuka vokaalinstrumentaalansambli Vitamiin sümpaatse lauluhääle ja meeldivate maneeridega solistina) poole: palume peatada proovid inimväärikust ja eesti kultuuri blameeriva teosega. Meid rahustab vaid uudis, et kavatsete esitada teost mitte oma teatrisaali, vaid Sadamateatri laval. Teatame, et pole seda hoonet enne külastanud ja nüüd ammugi ei kavatse me seda ka kunagi teha.

Lugupidamisega ANTON ja SAIMA TULIKIVI koos mõttekaaslastega, Teis tõsiselt pettunud.Ärakiri saadetud: Vanemuise teatrijuhi kt. hr. Aivar Mäele.

Kirjaniku pöördumine

Kurb on kuulda, et oled oma lugejatele meelehärmi valmistanud. Kindlasti ei olnud see minu eesmärk! Eks sai ju ?Romeo ja Julia? ette võetud rohkem näpuharjutusena ? et huvitav, kas mina oskan ka nii, nagu vana William? Aga et mehe-naise armusuhe on Shakespeare?il juba nii kaunilt üles tähendatud, mis jäigi siis mul üle muud, kui pöörata oma pilk metsa poole ning panna vahelduseks paari ka inimene ja kits.

Jumala eest, armsad inimesed, tegemist ei ole sodoomia propageerimisega! See on vaid autori väike vallatus, katse siduda omavahel kokku õrn ja rõve, nii nagu segunevad kartulisalatis kartul ja hapukoor, nii et ühte pole võimalik süüa teiseta. Armastavatel vanematel pole tarvis karta, et nende lapsed pärast ?Romeo ja Julia? vaatamist loomaaeda pattu tegema ruttavad või et neid ei tohi enam koeraga kahekesi jätta. Ei, ei, tegemist on ikka ainult kirjandusega, mitte eluga. Ärgu kombekad kodanikud peljaku midagi ja hoidku etenduse ajal silmad julgesti pärani, midagi loomuvastast siin ei juhtu!

ANDRUS KIVIRÄHKToimetuselt: Täielikku kirjavahetust saab lugeda lavastuse kavalehelt.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist