Maailm pärast aastat 2008
Võimalik, et aja möödudes ei paista 2008. aasta silma millegi erilisega. Oht, et tegu pole aastaga nagu iga teine, on siiski olemas. „Rutiinsete” vastuolude kõrval jäävad lõppevat aastat meenutama Venemaa agressioon Gruusias ja tõsised mõrad piiranguteta finantskapitalismi toimimises. Kõlanud on võrdlused 1920. aastate lõpu majanduskriisiga. Sellega seoses küsisime mitmete elualade inimestelt: 1. Milline näib pärast 2008. aastat olevat globaalse kapitalismi tulevik ja tervis? 2. Kas on karta, et õhtumaad on sunnitud käegakatsutavas tulevikus oma elustiili ja hoiakuid muutma? 3. Möödunud sajand tähistab formaalselt kolonialismiperioodi lõppu. Kas on loota, et arvukad mittelääne kultuurid liiguvad alanud sajandil väärikama ja tänasest pingevabama iseolemise poole? 4. Kui ohtlik on Venemaa täna Eestile? Kui ohtlik läänele? Märt Väljataga:
1. Asjatundjaid lugedes jääb mulje, et majandussurutis ei lõpe enne nelja-viit aastat. Mitmed Ameerika majanduskommentaatorid soovitavad keinsiaanlust: lasta eelarve defitsiiti, langetada makse ja suurendada investeeringuid infrastruktuuri, et majandust käima tõmmata. Arvatavasti õpitakse laostumisohus firmasid riigistama ja ka riiklikult juhtima. Kahjuks ei oska öelda, kas ja kuidas on need soovitused Eestile kohaldatavad. Seni nagu tehakse kõike vastupidi, kui üldse midagi tehakse. Eesti on ju oma rahandus- ja majanduspoliitikast ammu loobunud (osalt vastastikuse umbusalduse ja õigustatud korruptsioonihirmu tõttu). Jäänud ongi ainult maksupoliitika. Globaalse kapitalismi tuleviku ennustamiseks pakub hirmutavaid paralleele 1930. aastate algus. Surutise süvenedes hakati otsima patuoinaid, riikide majandus sulgus, tekkisid autoritaarsed režiimid. Teisalt võiks surutis ja vabaturudogmatismi kompromiteerumine anda tõuke heaoluriigi taassünniks. Heaoluriigi ideoloogiliseks eelduseks oli eelmise sajandi keskel omamoodi progressiivne rahvuslus – seda pole aga nüüd kusagilt eriti võtta. Säärane rahvuslus, mis praegu käibib, pole just eriti progressiivne. Majandussurutise kokkulangemine progressiivse presidendi võimuletulekuga USA s võib luua majanduspoliitika jaoks eksperimendialtima õhustiku.
2. Majanduslangus sunnib igal juhul eluviisi muutma, iseasi, kas sellel on ka pikemaajalist mõju. Üldiselt on jutud sellest, et lääne inimene või inimkond üldse peab oma hoiakuid ühes või teises suunas muutma, nagu hane selga vesi, seni kui muutumiseks puudub otsene, käegakatsutav surve või vajadus. Nüüd võib tõesti säärane vajadus tekkida. Probleem on selles, et keskkonnasõbralikum eluviis on ikka olnud rikaste ühiskondade ja inimeste idee. Kui majanduskriis süvendab vaesust, siis võib see idee kandepinna kaotada.