Eesti Pärimusmuusika Keskus kutsub suurele üleriigilisele võistumängimisele
Alanud on registreerumine suurele üleriigilisele võistumängimisele, mis toimub Viljandis, Pärimusmuusika Aidas 15. mail. Võistumängimisega soovitakse väärtustada ja taasavastada eesti pärimusmuusika pillimängutraditsiooni ning anda noortele muusikutele täiendav eneseväljendamise ja enese proovilepaneku võimalus.
Võistumängimisele on oodatud kõik muusika- ja huvikoolides pärimusmuusikat õppivad noored alates 7. eluaastast. Eesti Pärimusmuusika Keskuse kaugemaks eesmärgiks on ühise üleriigilise võistumängimise korraldamine igas eas pillimeestele ning kõikidele Eesti rahvapillidele.
„Seni on Eestis toimunud küll kindlate pilligruppide võistumängimisi, kuid ühise võistumängimise traditsiooni erinevatele vanuserühmadele ja rahvapillidele pole,“ sõnas Ando Kiviberg, Eesti Pärimusmuusika Keskuse juht. „Meie kaugemaks eesmärgiks on just selliste suurte võistumängimiste korraldamine, head eeskuju näitavad Põhjamaad ja Iirimaa. Tänavu keskendume siiski noortele, andes nii õpilastele kui õpetajatele võimaluse ennast võrrelda, kogemusi vahetada ning koguda ja jagada repertuaari.“
Võistumängimine toimub nooremas ja vanemas vanusegrupis, osalejatelt oodatakse kahte eriilmelist vabalt valitud eesti pärimusmuusika pillilugu, millest üks peab olema esitaja kodukandist või -maakonnast.
Pilligruppe, milles mõõtu võetakse, on seitse: kannel, lõõts, viiul, torupill, hiiu kannel, pärimusmuusika puhkpill (sarv, vile, parmupill) ja avatud klass (kõik muud pillid, nt. kitarr, akordion, flööt, saksofon jne).
Võistluse käigus hindab žürii mängija traditsiooni tundmist ja individuaalset meisterlikkust. Žüriisse kuuluvad Celia Roose, Neeme Punder, Veljo Tormis, Jalmar Vabarna ja Jaanus Põlder Eestist ning Christina Frohm Rootsist. Iga pilligrupi parimaid tunnustatakse ning parimatest parimad saavad esinemisvõimaluse XVII Viljandi pärimusmuusika festivalil.
Osavõtuks tuleb 20. aprilliks 2009 ära täita registreerimisleht, mis asub aadressil www.folk.ee/voistumangimine. Osavõtt on tasuta.
Võistumängimist korraldab Eesti Pärimusmuusika Keskus, mis on loodud, et Eesti muusikalist pärandit elavana hoida, õpetada ja propageerida. Keskus korraldab aastaringset kontserttegevust Pärimusmuusika Aidas, Viljandi pärimusmuusika festivali ning mitmeid väiksemaid festivale. Keskuse juures tegutseb ka vabahariduskool August Pulsti õpistu ning äsja avatud pärimusmuusika teabekogu.