Mart Noorkõiv

Mart Noorkõiv

MART NOORKÕIV
on vabakutseline filmivaatleja ja tõlkija, lõpetanud Tartu ülikooli klassikalise filoloogia eriala.

Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine?
EV 100 puhul on põhjust tunda heameelt filmiprogrammi õnnestunud avangu üle. Moonika Siimetsa „Seltsimees laps“ on sedavõrd terviklik õnnestumine, et paneb unustama mängufilmi viimaste aastate suhteliselt kesise saagi.
Kui seni võis rõõmustada meie filmide järjest parema tehnilise kvaliteedi üle, siis üldiselt kippus arthouse-filmiliku kallaku puhul sisuline pool kas vaevaliselt järgi lonkama või ei suutnud see tekitada publikus mingeid tugevamaid emotsioone. „Seltsimees laps“ paneb rõõmustama mõlema teguri õnnestumise üle. Eestlaste rasket ajalugu on varemgi korduvalt filmikunsti püütud valada, kuid mitte kunagi läbi sellise vaatevinkli nagu seda on Siimetsa filmi väikese Leelo oma. Erinevalt ühe teatud hiljutise rahvafilmi tohutust vaatajaarvust, tekitab Leelo lapsepõlvekaemusi vaadanud silmapaaride kasvav hulk rahulolu.
EV 100 filmide avapauk paneb tahes-tahtmata mõtlema, et nii võiks ju ka edasi minna. Lähiajal tulevate linastuste põhjal põhjust optimismiks on. Loodan, et seda optimismi jätkub ka pärast juubelihõngu lahtumist. Filmide alarahastus on olnud põline probleem ning kuigi järjest rohkem räägitakse ühisrahastusest, jätkub suurem riiklik tugi ka edaspidi. Tulemused räägivad loodetavasti iseenda eest. Eesti filmi alaline mure­laps – stsenaristika – võidab samuti suurematest eelarvetest. Aeg on raha, aga samuti tähendab filmiproduktsioonis rohkem raha ka rohkem aega ettevalmistusteks. Hea stsenaariumi olemasolu ei mõjuta kindlasti mitte ainult raha. Võiks eestlaslikult tõdeda, et asi seegi. Ja edulood ei tohiks piirduda ainult ajalooliste prestiižifilmidega. Jään ootama, et Eestis tehtaks taas mõni korralik žanrifilm.

Sirp keskendub sel aastal kultuuripoliitika põhialustele koondnimetusega „Kultuur 2030“. Praegune põhialuste dokument kehtib aastani 2020, seega on viimane aeg hakata koguma ideid järgmiseks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht