2018. aasta riigi teaduspreemiate nominendid

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Selgusid 2018. aasta riiklike teaduspreemiate nominendid. Preemiate kätteandmine toimub 20. veebruaril.

Kahele preemiale pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest (elutööpreemia) on esitatud: Mall Hiiemäe, Mihkel Kaljurand, Agu Laisk, Anne Luik, Tõnis Pehk, Raimo Pullat, Enno Reinsalu.

Preemiale vastava teadusala paradigmat ja maailmapilti mõjutava või uut teadusvaldkonda rajava teadusliku avastuse või olulise sotsiaal-majandusliku innovaatilise tooteni viinud teaduslikul avastusel põhineva leiutise või teadus- ja arendustöö eest on esitatud:
Ahto Buldas – E-ühiskonna alustehnoloogiad
Andres Metspalu – Maailmas ainulaadse andmekogu ning teadusinfrastruktuuri – Eesti Geenivaramu – idee algatamise, biopanga loomise ja elluviimise ning pikaajalise eduka eestvedamise eest

Aastapreemiate määramiseks on esitatud kaheksas teadusvaldkonnas järgmised ettepanekud:

Täppisteadused
Dan Hüvonen – Kvantmagnetite korrapäratus, dünaamika ja kriitilisus
Ülle Kotta – Algebralised meetodid matemaatilises juhtimisteoorias
Arvet Pedas – Murrulist järku tuletistega diferentsiaalvõrrandite ja nõrgalt singulaarsete integraalvõrrandite lahendite siledus ja tükiti polünomiaalne aproksimatsioon
Vahur Zadin – Elektriliste läbilöökide, nende tekkepõhjuste ning emissioonivoolude uurimine kõrgetes elektriväljades olevatel metallpindadel
Sergei Vlassov – Üksikute nanostruktuuride tribomehaaniliste omaduste määramine reaalajas

Keemia ja molekulaarbioloogia
Angela Ivask – Nanosuuruses osakeste ja rakkude vastasmõjud ja nende roll nanomeditsiinilistes rakendustes
Tanel Tenson (kollektiivi juht), Vasili Hauryiliuk, Arvi Jõers, Niilo Kaldalu, Karin Kogermann, Ülo Maiväli, Mart Putrinš – Antibiootikumide toime ja resistentsuse mehhanismid

Tehnikateadused
Irina Hussainova – Hierarhilise struktuuriga multifunktsionaalsed hübriidmaterjalid tööstuslikuks läbimurdeks
Jarek Kurnitski – Liginullenergiahoonete süsteemipiirid ja tehnilised lahendused
Peeter Laud – Privaatsus – tehnikad ja analüüsid
Vahur Oja – Keemiatehnilised arendused toetamaks põlevkivi säästvat väärindamist
Jaan Raik (kollektiivi juht), Gert Jervan, Artur Jutman, Maksim Jenihhin – Usaldusväärsete arvutisüsteemide projekteerimismeetodid ja arhitektuurid
Väino Sammelselg, Jaan Aarik, Jekaterina Kozlova, Lauri Aarik, Maido Merisalu – Õhukesed kaitsekatted ja tehnoloogiad nende valmistamiseks
Marina Trapido (kollektiivi juht), Anna Goi, Niina Dulova, Marina Kritševskaja – Kaasaegne keskkonnatehnoloogia orgaaniliste mikrosaasteainete eemaldamiseks
Jaak Truu – Uute mikroobsetel protsessidel põhinevate keskkonnatehnoloogiate arendamine

Arstiteadus
Jaak Jürimäe – Laste kasvu ja arenguga seotud aspektid puberteediperioodil: longitudinaaluuringud
Ana Rebane – MikroRNA-d kroonilistes immuunsüsteemi haigustes
Joel Starkopf ja Annika Reintam Blaser – Kõhuõõnesisese rõhu tõus ja seedetrakti puudulikkus intensiivravi haigetel
Anneli Uusküla – HIV levik ja leviku tõkestamine: tõenduspõhisus praktika alusena
Margus Viigimaa – Arteriaalse hüpertensiooni diagnostika ja ravi tehnoloogilised innovatsioonid

Geo- ja bioteadused
Ülo Niinemets – Taimede fotosünteesi kohanemise ja kohastumise mehhanismid: lehestikugradientidest globaalsete mustriteni
Helje Pärnaste – Enam kui poole miljardi aasta vanuse liitsilma struktuuri ja funktsiooni uurimine
Toomas Tammaru ja Tiit Teder – Võrdlevad uurimused putukatel: evolutsioonilisest ökoloogiast praktilise looduskaitseni
Siim Veski (kollektiivi juht), Anneli Poska, Triin Reitalu – Uudne perspektiiv õietolmu analüüsis: värske lähenemine mineviku kliima, inimese ja taimkatte seostele

Põllumajandusteadused
Rein Drenkhan – Invasiivsete dendropatogeenide varajane tuvastamine ja levikuanalüüs
Aveliina Helm − Poollooduslike rohumaade ökoloogia, majandamine ja taastamine põllumajandusmaastikes
Eve Runno-Paurson – Kartulikasvatusele oluliste patogeenide uuringud: kartuli-lehemädaniku tekitaja populatsioonid Baltikumis ja kuivlaiksuse suurenenud roll kartulipõldudel
Eve Veromann (kollektiivi juht), Luule Metspalu, Külli Hiiesaar, Enno Merivee – Keskkonnasäästlikud strateegiad integreeritud taimekaitses 2014-2017

Sotsiaalteadused
Andrey Makarychev – Venemaa, Euroopa Liit ja nende ühised naabrid: poliitilised diskursused ja kultuurilised representatsioonid
René Mõttus – Isiksuse teooria ja individuaalsete erinevuste elulised tagajärjed
Ringa Raudla – Riigi rahanduse arengud ja väljakutsed kriiside ajal ja nende järgselt Eestis ning Euroopas
Priit Vahter – Teadmiste siire ja ettevõtete koostöötegevus innovatsiooni ning tootlikkuse tegurina

Humanitaarteadused
Epp Annus – Nõukogude süsteemi kui postkolonialismi praktika uudse kultuuriteoreetilise käsitluse eest
Martin Ehala – Identiteedi märgiteooria välja töötamine Eesti keelekeskkonna uuringute põhjal
Ado Lintrop – Eesti ja soome-ugri rahvaluule ja -usundi uurimise eest
Ahti-Veikko Pietarinen – Loogika, vaim ja tähendus: Uurimusretked märkide maal
Rein Raud – Kultuuriteoreetilised uurimused

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht