Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu aastapreemiate laureaadid on Mai Levin ja Kai Lobjakas

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu (EKKÜ) 2021. aasta preemia pälvis Kai Lobjakas, kunstiteaduse aastasada tähistaval aastal tänati aastate preemiaga Mai Levinit.

Mai Levin

Kristjan Lepp

Kuuskümmend aastat säravalt ja aktiivselt kunstiajalugu uurinud ja populariseerinud Mai Levin on üks Eesti legendaarsemaid ja tunnustatumaid kunstiajaloolasi. Sel aastal oma 80. sünnipäeva tähistanud Mai Levin alustas oma kunstiajaloolase teekonda 1961. aastal Eesti Kunstimuuseumis ning ta on erialaselt tegus tänaseni. Enim on ta tuntud Eduart Wiiralti, Kristjan Raua ja Johann Köleri loomingu uurijana. Tema aastakümneid kestnud looming ja uurimistöö on äärmiselt mahukas: mitmed püsiekspositsioonid, sajad näitused, mahukad monograafiad ja ligi 700 kunstiteksti. Mai Levin on pälvinud Eesti Kunstnike Liidu kunstiteadlaste sektsiooni aastapreemiad aastatel 1972, 1978, 1980, 1984 ja 1988. Ta on Kristjan Raua (1999) ja Ervin Pütsepa preemia (1996) laureaat ning talle on omistatud Valgetähe IV klassi teenetemärk. Levin oli aastatel 1993–1996 EKKÜ esinaine. Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingul on au ja rõõm Mai Levinit tänada Eesti kunstiteaduse aastasaja juubeliaastal.

 

Kai Lobjakas

ERR OP

EKKÜ traditsioonilise aastapreemia laureaat on Kai Lobjakas, kes pälvis preemia ereda ja järjepideva töö eest Eesti disaini ja tarbekunsti populariseerimisel, edendamisel ja uurimisel. Tema viimaste aastate tööde reas tuleb nimetada Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi püsinäitust „Sissejuhatus Eesti disaini”. Kai Lobjaka kureeritud näituste arv on väga pikk ulatudes Eesti disainiklassikute ülevaadetest ja suurtest rahvusvahelistest tarbekunsti väljapanekutest kuni senikäsitlemata ja vähem tähelepanu pälvinud teemade ja loojateni. Samuti tuleb esile tõsta Kai Lobjaka aktiivset panust meie muuseumimaastikul ning kultuurivälja kultuuripoliitilistes diskussioonides. Ta on seotud mitmete kunsti- ja kultuuriorganisatsioonide tööga ning juhib rahvusvahelist disainimuuseumide komiteed (International Committee for Museums and Collections of Decorative Arts and Design, ICDAD).

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu aastapreemiaid on välja antud alates 1996. aastast. 1972. aastast kuni 1991. aastani tunnustati Eesti kunstiteadlasi Eesti Kunstnike Liidu kunstiteadlaste sektsiooni poolt.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht