EKI kutsub oskuskeele arendamiseks toetust taotlema

Eesti Keele Instituut on välja kuulutanud tänavuse terminitöö konkursi. Terminikomisjonid saavad toetust taotleda nii selleks, et senist terminibaasi toimetada või täiendada, kui ka selleks, et koondada oma valdkonna terminivara uude baasi. Teadusorganisatsioone oodatakse esitama taotlusi terminoloogiaõppe ja terminitöö populariseerimise konkursile.

Konkursi üks eesmärk on toetada eri valdkondade terminikomisjone: asjatundjaid, kes pühendunult oma ala oskuskeelt edendavad. Töötamisvahendina pakub Eesti Keele Instituut terminihalduskeskkonda Ekilex, mille kirjed muutuvad avalikuks uues keeleportaalis Sõnaveeb. Terminibaaside koostajad saavad seega panustada suurde keeleinfo koondkogusse, kust kasutajale avaneb ühe otsinguga nii üldkeele sõnastike kui ka kümnete terminibaaside info.

Sõnaveebis on komisjonide loodud baase juba ligi 70, nende seas ka varasemast keskkonnast Termekist imporditud baasid. Baaside teemad varieeruvad keemiast teatriterminiteni. Mullu hakati arendama näiteks energeetikavaldkonna terminivara.

„Just nagu meie igapäevakeel, muutub ja areneb ka oskuskeel. Muutustega oskuskeeles on kõige paremini kursis eri valdkondade asjatundjad. Meie tahamegi toetada neid selles, et nad oma väärtuslikke teadmisi valdkonna terminivara kohta ka teistega jagaksid,“ sõnas terminikonkursside koordineerija Kairi Janson. „Eri valdkondade asjatundjad – teadlased, spetsialistid, ettevõtjad – teevad terminitööd tavaliselt oma päevatöö kõrvalt, motivatsiooniks lihtsalt omakeelset oskuskeelt hoida ja edendada. Toetused annavad võimaluse neid selle töö eest tänada.“

Kui esimene eesti terminikomisjon – matemaatika oskussõnade komisjon – tegutses juba sada aastat tagasi, siis riikliku terminoloogiaprogrammi kinnitas haridus- ja teadusministeerium 8. veebruaril 2008. Enne seda oli alates taasiseseisvumisest toetatud vaid üksikprojekte. Alates programmi kinnitamisest on terminitöö tugeva hoo sisse saanud ning 2020. aastal sai toetust juba üle 30 komisjoni.

Peale terminikomisjonide oodatakse taotlema ka teadusasutusi, sealhulgas kõrg- ja kutsekoole ning kultuuripärandiasutusi, kes soovivad terminitööd populariseerida või terminiõppega tegeleda.

Eesti terminitööd rahastab Haridus- ja Teadusministeerium keeleprogrammi kaudu. Taotlusvooru korraldab Eesti Keele Instituudi tänapäeva eesti keele osakond. Taotlusi saab esitada 9. märtsini 2021.

Rohkem teavet ja taotlusvormid leiab lehelt terminoloogia.ee.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht