Tallinna Kunstihoone alustab kunstnikutasude maksmist

SA Tallinna Kunstihoone Fond, mis korraldab näitusi kolmel näitusepinnal — Tallinna Kunstihoones, Tallinna Linnagaleriis ja Tallinna Kunstihoone galeriis —, alustas 08.04 näitustel osalevate kunstnike tasustamist ühtse süsteemi alusel. Kunstnikutasusid makstakse 2016. aastal kuni 11 osalejaga näitustel, makstavad brutotasud ulatuvad 150 kuni 800 euroni. 2015 aastal korraldas Tallinna Kunstihoone 34 näitust ning neid külastas 60 345 inimest.

Ühtne tasustamissüsteem on võimalik, kuna eelmisest aastast hoolitseb näituste tootmise ja finantseerimise eest Tallinna Kunstihoone, mitte külaliskuraator või kunstnik. Käesoleval aastal on koostöös Kultuuriministeeriumi ja Eesti Kultuurkapitaliga õnnestunud oluliselt korrastada sihtasutuse rahastamist, tänu millele on võimalik terviklik ja pikaajaline eelarveplaneerimine. See aga on tasustamissüsteemi loomise vältimatu eeldus.

Kunstihoone juhataja Taaniel Raudsepp kommenteerib: “Kunstnikutasude juurutamine on väga oluline samm. Asjaolu, et kunstnikud töötavad sageli tasuta, ei ole normaalne ning ei institutsioonid ega kunstnikud ei peaks sellega leppima. Põhjused on ajaloolised, kuid tänapäeval ei erine oma tööd näitav visuaalkunstnik olemuslikult laval üles astuvast näitlejast või lauljast. Viimaste puhul on töö tasustamine aga elementaarne, samas kui esimesed panustavad oma aega ja energiat meie kultuuri ilma tasu saamata. Kunstihoone makstavad tagasihoidlikud tasumäärad on loodetavasti alles algus. Mul oli erakordselt hea meel lugeda täna hommikul ka Eesti Kunstnike Liidu sarnase sisuga pressiteadet, kust selgub, et tasusid hakatakse maksma ka Eesti Kunstnike Liidu hallatavates galeriides.”

Kunstnikutasude määrad vaadatakse üle kord aastas programmi- ja eelarveaasta alguses ning need võivad aastast aastasse muutuda sõltuvalt sihtasutuse rahastamisest ning näituste ja osalevate kunstnike arvust. Tasustamisel eelistatakse väiksema osalejate arvuga näitusi kahel põhjusel. Esmalt seetõttu, et iga üksiku kunstniku vastutus näituse õnnestumisel on väikese osalejate hulga korral suurem, teisalt aga majanduslikel põhjustel: paljude kunstnikega näitustel tasude maksmiseks ei ole eelarves raha.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht