Euroopa Liidu Miesi auhind

Veebruaris selgusid XX sajandi ühe tuntuma arhitekti Ludwig Mies van der Rohe järgi nimetatud Euroopa Liidu Miesi arhitektuuriauhinna nominendid. Tegu on Euroopa tähtsa arhitektuuriauhinnaga, mille eesmärk on tunnustada värskeid säravaid ruumiideid. Sel korral kandideerib auhinnale 449 objekti luksuslikest eravilladest kortermajade, kodutute varjupaiga, koosloomeelamu ja parkideni välja. Toome toimetuse valikul välja mõned põnevamad nominendid. Pandeemia tõttu kuulutatakse auhinna laureaadid välja 2022. aasta kevadel.

Kodutute kodu Jankowices, arhitektid Filip Domaszczyński, Marta Nowosielska, Dorota Sibińska. Väikeses külas asuvas kodus saavad abivajajad ööpäev läbi peavarju. Arhitektide ülesanne oli luua ruum, mis soodustab läbikäimist, koostööd, aga samal ajal ka koht, kus elanikud tunnevad ennast turvaliselt ja privaatselt. Hoone keskne koht on siseõu, mille ümber koonduvad ühistegevuse ruumid, eluruumid jäävad vaiksemasse, intiimsemasse ossa.

OneLightStudio

Pariisi ülikooli õigusteaduskond, Lourcine’i kasarmute rekonstrueerimine, arhitektid Frédéric Chartier, Pascale Dalix, Sophie Deramond, Nicolas Grosperrin, Roxane Monthiers. Ajaloolisse militaarpärandisse on paigutatud õppehoone koos auditooriumide, kabinettide, õpiruumide ja raamatukoguga.

Camille Gharbi

Marmalade Lane’i osaluselamud (cohousing) Suurbritannias Cambridge’is, arhitektuuri­büroo Mole Architects. Ehitatud on 42 kodu: kahe kuni viie magamistoaga majad ning ühe-kahe magamistoaga korterid. Koos elamist ja loomist ergutavad ühised aiamaad, töökoda, kogukonnamaja mänguruumi, külaliste magamistoa, pesupesemise võimaluste, koosolekuruumi ja ühisköögiga. Kõik elanikud panustavad piirkonna heakorda. Mõeldud on ka sellele, et asum ühendaks noori ja vanu, peredega ja üksi elavaid inimesi.

David Butler

Rybniku keskusehoone Poolas, arhitektid Marlena Wolnik ja Agnieszka Borkowska. Lõuna-Poolas asuv Rybnik on ruumiliselt ja sotsiaalselt killustatud. Linn koosneb 27 osast, mis kunagi olid iseseisvad. Nüüdse suure linna elanikele on tegu endiselt ruumiliselt ja identiteedilt mitme väikese linnaga. Uus keskusehoone on rajatud ühendamaks linnaosade elanikke nii kultuuriliselt, sotsiaalselt kui ka ruumiliselt. Arhitektuurilt on tegu tagasihoidliku hoonega, mis hoiab varju, kuid loob ruumilised võimalused kohtumiseks ja koos tegutsemiseks.

Michał Jędrzejowski

CopenHill ehk Kopenhaageni mägi, arhitektid Bjarke Ingels, Jakob Lange, David Zahle, Brian Yang, Rasmus Astrup. CopenHill on Kopenhaagenis asuv elektri- ja küttejaam, kus prügist toodetakse soojust ja elektrit. Jaama katusele pääsevad ka linlased, et seal aasta ringi matkata, mööda seina ronida ja ka suusatada. Muidu räpaseks peetavast kesklinna tootmishoonest on kujundatud hea avalik ruum.

Rasmus Hjortshøj

Teraskorsetis maja Prahas, arhitekt Jan Šépka. 1930. aastatel ehitatud eramut on aastate jooksul mitu korda ümber ehitatud. Mitmekordse rekonstrueerimise käigus on hoone konstruktsioon jäänud lõpuks nii nõrgaks, et uue rekonstrueerimise käigus tuli valida, kas hoone lammutada või toetada teraspostidele. Peitmise asemel otsustati teraskonstruktsioon tuua maja fassaadile.

Aleš Jungmann


Eestist on auhinnale esitatud seitse objekti

Fotografiska, arhitektid Maarja Kask, Ralf Lõoke, Andro Mänd,

Margus Tamm, Märten Peterson

(Salto Arhitektuuribüroo).

Sisearhitekt Toomas Korb (Pink).

Haapsalu piiskopilinnus, arhitektid Margit Argus, Margit Aule, Elo Liina Kaivo, Laura Ojala (Kaos Arhitektid). Maastikuarhitekt Kristiina Hellström. Konserveerija Elo Sova (Vana Tallinn).

Suure-Jaani tervisekoda, arhitektid Alvin Järving, Mari Rass, Ott Alver, Kaidi Põder, Katrin Vilberg, Gert Guriev, Liina-Liis Pihu, Märten Peterson (Arhitekt Must). Sisearhitektid Riin Kärema, Kerli Lepp, Mari Põld (Kuup Disain).

Maidla loodusvilla, arhitektid Mari Hunt, Aet Ader, Kadri Klementi, Karin Tõugu (b210).

Võru keskväljak, arhitekt Villem Tomiste (Stuudio Tallinn).

Kõrgepingeliini disainmast Soorebane, arhitektid Sille Pihlak, Siim Tuksam (Arhitektuuripraksis PART).

Sisekaitseakadeemia Narva õppekeskuse ja Tartu ülikooli Narva kolledži ühine õppe- ja majutushoone, arhitektid Markus Kaasik, Kerstin Kivila, Mihkel Meriste, Gert Guriev, Siim Tiisvelt, Pirko Võmma (3+1 Arhitektid). Sisearhitektid Mari Põld, Kadi Karmann, Ahti Grünberg, Tõnis Kalve (T43 Sisearhitektid). Maastikuarhitektid Edgar Kaare, Priit Paalo, Laura Männamaa (maastikuarhitektuuribüroo Tajuruum).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht