pealelend: Tiit Sild, arhitekt
Arhitekt ja arhitektuurikaubamaja idee algataja TIIT SILD, te olete edendanud hoonete arhitektuursete lahenduste turustamist Arhitektuurikaubamaja kaudu. Kuidas sellega läinud on? Kas huvilisi ja ostjaid on?
Alastair Parvini Wikihouse läheb sellest veelgi kaugemale, pakkudes tasuta allalaetavaid jooniseid, millest koordinaatpinki kasutades saab teha elegantseid ja vastupidavaid hoonedetaile ning neid ka mõõdukate oskuste korral majaks kokku monteerida. Mida te sellisest ettevõtmisest arvate?
Arhitektuurikaubamaja kõige suurem mõte eesti arhitektide jaoks on meie arhitektuuri eksport. Eesti puitmajatootjate toodangust ca 85% läheb välisturgudele, see tähendab, et kontaktide-suhtevõrgustik on olemas ja puitmajatootjad saavad pakkuda meie tootepaketti oma olemasolevate tootepakettide laiendusena. Praegu käib veel nn projektide kogumine keskkonda ja aktiivselt me end reklaaminud ei ole, see jääb suve-sügiseperioodi, kui meil on uus veebileht – teeme praegu kujundust ümber – väljas ja ka ingliskeelne tugi süsteemile loodud.
Lisan siia ka lingi meie kontseptsioonile, nagu see algselt välja mõeldud sai. Kuidas asi täpsemalt tööle hakkab, sellele küsimusele oskan vastata ilmselt sügisel. Praeguseks on kaks maja ka valminud, üks tööprojekti staadiumini läbi projekteeritud: http://issuu.com/arhitektuurikaubamaja/docs/arhitektuuri_kaubamaja_arhitektidele
Arhitektuurikaubamaja kontseptsioon on suunatud keskklassile, meie idealistlik mõte on see, et ka selle vaesem osa saaks endale lubada tipparhitektide loomingut. Nii labane kui see ka ei ole, aga peale konkurentsivõimeliste hindade ja kvaliteetsete energiasäästlike majade soovime muuta ka inimeste maitse-eelistusi.
Wikihouse’i kontseptsioonist: mulle meeldib see mõte ja lähenemine väga, aga tekitab ka küsimusi. Üks neist puudutab arhitektide osa protsessis. Kui näiteks värskelt kooli lõpetanud arhitektil ei ole rikkaid vanemaid ja toetajaid, kust saab siis arhitekt raha äraelamiseks? Ma ei usu et CNC-pinkide tootjad või vineeritootjad tasuta materjale-masinaid välja jagavad. Üldiselt osalevad arhitektid päris palju tasuta konkurssidel töö ja preemia lootuses. Väga palju nad endale seda lubada ilmselt siiski ei saa.
Mis jooniste loomist Wikihouse’i keskkonna mõttes puudutab, siis see sõltub meie puhul arhitektist, kes majad meile keskkonda üles riputada on lasknud. Mina oleksin nõus küll protsessis osalema, aga kasuahne inimesena sooviksin ma selle eest saada midagi, milleks sobiksid ehk ka protsessi käigus omandatud teadmised.
Küsinud Marek Strandberg