Komi nõia äripäev

Maailm pakub nõidumiseks paremaid võimalusi kui varem, nõidadele on avanenud sootuks avaram tegevusväli.

ART LEETE

Vanasti eeldas komi nõidus teatud liiki vahetut meelelist kontakti – pilgu, sõna või puudutusega. Nüüd tegutsevad nõiad globaalsel areenil ja nende teenused on ligipääsetavad virtuaalses ruumis. Kohanemine toob aga kaasa küsimused nõiduse autentsusest.

Haardeulatuse laienemine

Tänapäeval ei piirdu komi nõiad enam kohalike asjade ajamisega. Meedia ja interneti poolt ühendatud maailmas teatakse kaugel juhtuvast varasemast palju rohkem. Maailm pakub nõidumiseks paremaid võimalusi kui varem, nõidadele on avanenud sootuks avaram tegevusväli.

Näiteks permikomi nõid Vassili Gagarin (kes on ühtlasi kodu-uurija, etnograaf ja külakooliõpetaja, aga ka iidsete tšuudide saladuste vardjas) kutsus 2019. aastal esile vihmahood, mis kustutasid Siberi metsades möllanud tulekahjud. Aasta varem manipuleeris Vassili aga Venemaal toimunud jalgpalli maailmameistrivõistluste tulemustega. Ajal, mil keegi ei uskunud Vene sportlaste eduvõimalustesse, palus Vassili metsavaimudel omasid aidata. Nõiaväel jõudis Venemaa meeskond veerandfinaali, kus kaotati Horvaatiale alles penaltiseerias. Eelmises ringis oli aga jagu saadud Hispaania koondisest.

Kaugete asjade ajamisel tuleb nõial jääda esialgu varju. Vassili ei kiitnud heaks laia kõlapinda leidnud jakuudi nõia retke Moskvasse, et kurjad vaimud Kremlist välja ajada (juhtumit kajastas ka Eesti meedia). Komi nõia loogika kohaselt saanuks šamaan vastavad taiad ka Jakuudimaal teha.1 Oma tegu tulnuks avalikustada siis, kui deemonid Kremlist kadunud ja kogu Moskva kobab teadmatuses, et kuidas see küll juhtus. Tava- ja ühismeedia on vahend oma tegemiste kohta aruandmiseks (jakuudi šamaanist sai kiiresti Youtube’i täht). Nõiduda tuleb küll salaja, aga nõiduse käivitumiseks on vaja see ka avalikustada.

Üks asi on patriootlik loitsimine metsapõlengute tõrjumiseks ja atleetide sportliku taseme kunstlikuks tõstmiseks. Sootuks teine asi on aga püüd kohaneda tööturu vajadustega.

Virtuaalne tööturg

Kui komi nõid tahab vee peal püsida, tuleb tal tegeleda veebiturundusega. Filoloogiakandidaat Marina Plehhanova on püüdnud internetist leida soome-ugri rahvaste nõidu. Tema hinnangul leiduvat hulgaliselt maagia abipakkumisi Soomes, Udmurtias ja Mordvas. Komimaa on Plehhanova andmetel ainus piirkond, kus pole teada, kuhu minna, kui tekib vajadus kasutada nõia teenust.2

Sellegipoolest ei vasta tõele, et Komi veeb on maagiavaba. Komi nõiateenuste portaalis on 187 kuulutust.3 Kui lähemalt vaadata, on teenusepakkujaid siiski vähem. Näiteks laia profiiliga nõid Katariina teenindab rahvast korraga Uhtas, Ussogorskis, Sosnogorskis, Krasnozatonskis, Komsomolskis, Zapoljarnõis ja Vorkutas. Selgeltnägija Darja juurde on aga võimalik pöörduda Sosnogorskis, Mežduretšenskis, Koslanis, Ižmas, Zapoljarnõis, Vorkutas, Vizingas, Borovois, Blagojevos ja Sõktõvkaris.

Eks see üks nõiatrikk ole. Komimaa on Prantsusmaa-suurune, rongisõit teise otsa võtab terve ööpäeva (tõsi, Komi rongid pole ka maailma kiireimad). Aga küllap on komi nõidadel sellised võimed, et kümnes kohas korraga pole ka eriti raske olla.

Et jutt oleks selgem, võtame konkreetseks näiteks Žešarti küla nõia Tamara Ivanovna, kes on nõiaande pärinud esivanematelt. Oma pädevuse võtab ta lühidalt kokku järgneval moel:

„Valdan araabia, rituaalset, küla- ja needmismaagiat, voodoo’d. Maagia ja ennustamine foto abil vaha, peegli, tule ja veega, tarokaartide ja tavaliste kaartidega, ohutatud rohtudega, maagiliste kividega, aga ka minu teiste Saatjate abil. Töötan eri usku inimeste muredega. Võtan maha nõiduse ja muu ükskõik kui keerulise ja vana negatiivsuse, korjan ära võõrad energialiited ja kõrvaldan nende mõju, pööran nõiduse ümber, annan kaitse, tungin igast Vaenlase kaitsest läbi, saadan nägemusi, kasutades analoogiamaagiat, avan kõik olulised eluteed ja -kanalid, tõrjun energiaparasiite ja teen palju muud. Loitsin vahaga. Diagnoosin vaevusi ja aitan neist vabaneda. Tegelen alkoholisõltuvuse, eesnäärmepõletiku ja potentsihäirete, viljatuse ja öiste hirmudega. Ravin rohtude ja kaanidega. Puhastan kõik tšakrad, avan naiseliku ja meheliku sünniraku. Puhastan kodu, töö, auto, annan kaitse. Eemaldan negatiivse mõju iidsete veedade meetoditega, meie Sünniraamatu iidse käsikirja abil ning vahaga loitsides, sõltumata nende mõjude vanusest ja jõust. Ja vastupidi. Kirikaia ja deemonitega kokkupuuted. Töötan nukuga. Aitan taastada õiglust ja tasakaalu. Annan oma tööle kaitse oma pitsatiga. Kui teile tundub, et kõik on kadunud, siis mina aitan.“

Tamara Ivanovna maagiline süsteem hõlmab kõike. Ükskõik mis mure meid vaevab, mingi nendest nippidest ikka aitab. Aga kui see jutt kellelegi segasevõitu peaks tunduma, siis võtke arvesse, et mõjus nõidus peabki olema pealtnäha veidike sõge. Igatahes ilmneb, et komi nõidus pole mingi naljaasi.

Komi nõia asupaik

Samu lubadusi võib saada ka nõidadelt, kes väidetavalt tegutsevad näiteks Madridis, Kõrgõzstanis või Mordvamaal. Seega on komi nõiad edukalt lõimunud rahvusvahelise maagiavõrgustikuga. Seda komi nõianimekirja sirvides ei teki kordagi tunnet, et üheski kuulutuses võiks leiduda selliseid komi nõiduse pakkumisi, nagu neid on kirjeldanud vana aja etnograafid.

Komi nõidus pole ainult iidsete komi kommete järgi teostatud taigade kogum. See on ka kõik Komimaal elavate nõidade veebis pakutav, hoolimata teenuse sisust ja nõia etnilisest kuuluvusest. Komi nõia kontor ei pruugigi asuda Komimaal, vaid näiteks hoopis Pariisis (palun mitte segi ajada Sõktõvkari samanimelise linnaosaga). Komi nõiad ajavad äri igal pool.

Art Leete on Tartu ülikooli etnoloogia professor.

1 Коми-пермяцкий шаман скептически настроен по отношению к якутскому колдуну, идущему в Кремль изгонять злых духов. – Звезда, 6 сентября 2019; https://zwezda.su/culture/2019/komipermyatskiy_shaman_skepticheski_nastroen_po_otnosheniyu_k_yakutskomu_koldunu_idushchemu_v_kreml__izgonyat__zlykh_dukhov_121

2 В интернете не нашли колдунов из Коми. – Финно-Угорский Культурный Центр Российской Федерации 28. I 2019; http://www.finnougoria.ru/news/56484/

3 Flado, https://komi.flado.ru/komi/ads/121/list

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht