Pealelend – Tarmo Soomere, Eesti Teaduste Akadeemia president

LEA LARIN

Kas säärase visioonidokumendi koostamise puhul on tegu unikaalse või tavapärase sündmuse ja reaktsiooniga kahe Euroopa teaduste akadeemiate föderatsiooni poolt?

Euroopa teaduste akadeemiad otsustasid just 20 aastat tagasi ühendada oma jõud, et pakkuda tippteaduse tuge poliitikakujundajatele ja sõnastada akadeemiates kontsentreerunud tarkus Euroopa tasemel tehtavate otsuste üheks sisendiks. Nii sündis 10. juunil 2001 Euroopa teaduste akadeemiate nõuandev koda EASAC. Selle kolm paneeli – bioteaduste, energia- ja keskkonnapaneel peegeldavad akadeemiate sellist tüüpi kompetentsi tuumikut, mida on otsustamisel sageli tarvis arvesse võtta. Esimesed soovitused, mis said paberile 2003. aasta sügisel, käsitlevad pestitsiidide sisaldust toidus ja õhusaaste probleeme.

Sageli on probleemid nii keerukad, et isegi kõigi klassikaliste teaduste akadeemiate teadmistest kokku ei piisa nendes orienteerumiseks. Siis ühendatakse eri valdkondade akadeemiate pingutused. Selline süstemaatiline koostöö käivitati 2016. aasta detsembris, mil Euroopa Komisjoni rahastusel alustas tööd neljast teaduste akadeemiate ühendusest ja Academia Europaeast koosnev konsortsium SAPEA (Science Advice for Policy by European Academies). Mõte on lihtne: anda koos parimat nõu Euroopa poliitikakujundajatele. Selle raames tegutsevad klassikalised teaduste akadeemiad õlg õla kõrval inseneriteaduste ja meditsiiniteaduste akadeemiate föderatsioonidega.

Ja mis selle tingis?

Kõnesolev visioonidokument on sündinud tõdemusest, et keerukaid probleeme tulebki koos vaagida ja hästi mitmest küljest analüüsida. Regeneratiivmeditsiin võib saada teoks vaid meie teadmisi põhjalikult avardava teadustöö tulemusena, mis on ohutult ja mõistlikult rakendatud patsientide huvides. Ainult et potentsiaalsed patsiendid on kõik inimesed. Sest kes siis ei tahaks „olla veel kord vallatu ja noor“, ja samal ajal nii tark, nagu ollakse vaid aastakümnete kogemuse kaudu. Seepärast on mõistetav, miks on kõnesolev dokument natuke hillitseva sõnumiga: oleme erakordselt huvitava tee alguses, aga ei tohi järele anda kiusatusele uskuda katteta lubadusi.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht