Auhind

Leelo Kõlar

13. – 18. VIII toimus Washingtonis Marylandi ülikoolis Westfieldi rahvusvaheline klavessinistide konkurss, kus 20 osavõtja seas edukalt esinenud Eestist pärit klavessinist Julia Agejeva-Hess saavutas II koha ja laureaaditiitli. Mängijaid oli Kanadast, USA st, Taiwanist, Saksamaalt, Soomest, Prantsusmaalt, Koreast, Hiinast, Singapurist, Hispaaniast, Lõuna-Aafrikast, Hongkongist, Eestist ja Venemaalt. Teise vooru pääses 10 esinejat, 3. vooru järel läks esikoht Hispaaniasse Ignacio Pregole ja III koht Stephen Gambolale USA st. Kava nõuded sisaldasid I voorus Bachi inventsioone ja Louis Marchandi courante’e ning Domenico Scarlatti sonaate, II voorus Louis Couperini, Johann Jacob Frobergeri ja William Byrdi muusikat ning III voorus oli ette nähtud Bachi Partita nr 1, François Couperini süit, Carl Philipp Bachi või Haydni sonaat ja Girolamo Frescobaldi Toccata.

Julia Agejeva-Hess jagas meeleldi oma konkursimuljeid. Tal õnnestus kuulata kõiki esinejaid avavoorus, mis oli tema sõnul soliidsel tasemel (kui võrrelda nt kunagise Leipzigi konkursiga, kus paljudel tuli ette tehnilisi probleeme). Kõrva jäi hea klavessiinivaldamine, kuigi esines ka klaveripärast mängulaadi. Esinejate vanus ületas enamasti 25 eluaastat, kuna klavessiini juurde jõutakse tavaliselt juba teatud kogemusega muusikuna. Konkursi raames andsid ka mitmed tunnustatud klavessinistid kontserdi. Eriti meeldejäävaks olevat kujunenud Davitt Moroney ajalooliste pillidega (aastatest 1620–1760) kontsert, kus sai kuulda Purcelli, Couperini, Byrdi ja Marchandi teoseid. Enda mängu konkursil hindab meie klavessinist I ja II voorus õnnestunuks ja veidi vähem soovikohaseks lõppvoorus. Suure elamuse sai ta mängimisest eriti headel pillidel, mida võis esinemiseks vabalt valida ja mis andsid oma kõlaga talle palju inspiratsiooni.

Julia Agejeva alustas oma õpinguid Nõmme muusikakoolis Ellen Kastani käe all ja jätkas Georg Otsa nimelises muusikakoolis Mailis Põllu juures. Aastal 1998 sõitis ta Arizonasse, kus alustas klaveriõpinguid sealses ülikoolis Caio Pagano juhendamisel. Siis tärganud huvi klavessiinimängu vastu viis ta John Metzi klavessiiniklassi. 2004. aastal siirdus Agejeva-Hess Stony Brooki ülikooli Arthur Haasi juurde ning lõpetas doktorantuuri kuue kontserdiga. Nüüd jääb klavessinist Eestisse ja tema südamesooviks on esineda ka eesti publikule.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht