Eevi Ross 1. I 1934 – 30. XII 2020

30. detsembril lahkus 86aastasena tunnustatud konsertpianist ja pedagoog Eevi Ross. Eevi Ross (snd Torpats) oli pianist, kelle kirg klaverimuusika vastu algas varajases nooruses ning kestis elupäevade lõpuni. Tartus sündinud ja imelapseks peetud Eevi alustas klaveriõpinguid üheksa-aastaselt Tartu Kõrgemas Muusikakoolis.

Eevi Ross lõpetas 1952. aastal Tallinna Muusikakooli Erna Saare klaveriklassis ning 1957. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi, kus teda juhendas professor Bruno Lukk. Esimese soolokontserdi andis ta 1958. aastal Estonia kontserdisaalis. Peale soolokontsertide andmise töötas Ross Estonia teatri kontsertmeistrina ja esines Eesti Riiklikus Filharmoonias solisti ja ansamblipartnerina.

Eevi Rossi peamiseks ansamblipartneriks sai tema abikaasa – klarnetist, dirigent ja arranžeerija Aleksander Rjabov –, kellega asutati 1976. aastal klassikalise muusika ja džässi fusiooni viljelev ansambel Syn­thesis. 1982. aastani tegutsenud ansambel esitas eri ajastute ja stiilide muusikat, tutvustas eesti heliloojate loomingut ning salvestas muu hulgas Eesti Raadiole Ester Mägi „Dialoogid” ja Heino Jürisalu kvinteti nr 2 ning Arthur Honeggeri rapsoodia. 1983. aastal ilmus LP „Dialogues” (Melodija).

1980. aastate lõpul algas Eevi Rossi koostöö Soome klassikalise muusika tippu kuuluvate lauljate Taru Valjakka, Harry Dahlströmi, Erna Spoorenbergi, Johanna Tuomi jpt.

Eevi Ross oli armastatud pedagoog. Aastatel 1950–2000 töötas ta Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis klaverisaatja, erialaõpetaja ja kammeransambli õppejõuna ning andis meistrikursusi ka mitmel pool Soomes. Ta on koostanud ja produtseerinud CDsid ansambli Synthesis ja Aleksander Rjabovi džässiansambli salvestistest.

Eevi Ross tegutses pianistina kõrge elueani. Viimastel aastatel oli tema kava „Soovikontsert. Armastatud klaverimuusika“ väga populaarne muusikakoolides. Viimati sai tema soolokontserti kuulata 1. juulil 2014 Kadrioru lossis. Eevi Ross oli Eesti Interpreetide Liidu liige ja Eesti Klaveriõpetajate Ühingu liige.

Eevi Rossi jäävad leinama tema tütar, endine raadiohääl Kadi Veldi ning džässlauljatarist tütretütar Susanna Aleksandra Veldi. Ärasaatmine on Tallinnas Jaani kirikus laupäeval, 9. jaanuaril kell 14, kogunemine algab kell 13.30.

Eesti Interpreetide Liit

Georg Otsa nimeline Tallinna Muusika­kool

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht