Paavo Järvi ja Deutsche Kammerphilharmonie Bremen Eestis

Madis Kolk

Deutsche Kammerphilharmonie Bremen

Meie muusikakultuuri üheks fenomeniks on teatavasti võimas rühm maailmatasemel dirigente. Enamik nende tegemisi leiab aset merede ja mägede taga, tavaliselt metropolides, mis kuhjavad kokku kaunite kunstide hiilgust. Pigem reegli kui erandina on neil raja taga ?oma? orkester või isegi mitu, kus nad on peadirigendiks või muusikadirektoriks. Legendaarne on olnud Neeme Järvi töö Göteborgi orkestri rahvusvahelisse tippu viimisel, värvikaid näiteid tema ja teiste Eesti dirigentide viljakast partnerlusest välismaiste orkestritega leidub rohkesti.

Laias ilmas palju saavutanud maestrod pole unustanud kodumaiseid orkestreid, Eestis juhatavad nad ? kes vähem, kes rohkem ? päris tihti. Võimalus osa saada meie tippdirigentide musitseerimisest nende juhtimise all välisorkestrite ees on arusaadavatel põhjustel palju haruldasem. Need visiidid on meeldejäävad suursündmused.

Hiljutisel Tubina festivalil osalesid Eri Klas, Olari Elts, Kristjan Järvi oma orkestriga Tamperest, Riiast, Viinist. Mäletame Neeme Järvit Detroiti ja Göteborgi orkestriga, Eri Klasi Hollandi RSOga. Oleks tore, kui tulevastel hooaegadel ilmuks siia näiteks Neeme Järvi New Jersey või Haagi SO või ka Paavo Järvi Cincinnati SO eesotsas.

Selletaolist sündmust saame kogeda algaval nädalal. Paavo Järvi juhatusel esineb esmakordselt Eestis Deutsche Kammerphilharmonie Bremen. Tegu on kammermõõdus sümfooniaorkestriga, mida peetakse kunstiliselt kvaliteedilt ning esituste elamuslikkuselt võrdseks suurekoosseisuliste maailma tippsümfooniaorkestritega. Järvi on orkestri kunstiline juht aastast 2004. Orkester põhjendas Järvi valimist veendumusega, et selle dirigendiga kaasneb kõrgeima kunstilise kvaliteedi jätkumise ning arengu garantii.

Deutsche Kammerphilharmonie Bremen on solistide orkester. Kollektiivi liikmeid ühendab solistlik mängukvaliteet ning kammermuusikaline kogemus, tulemuseks orkestri ebatavaliselt intensiivne sisemine kommunikatsioon ning jõuline üldkõla. Paljud orkestri liikmed esinevad regulaarselt solistina ja eri kammeransamblites, millest tuntuimaks Bläsersolisten der Deutschen Kammerphilharmonie Bremen.

Orkester kuulub muusikutele: kõik liikmed on ettevõtte osanikud. Kõrvuti loominguliste uuendustega arendatakse innovaatilisi juhtimis- ning finantseerimisstruktuure. Kollektiivi peetakse üheks eeskujuks Saksamaa arvukate sümfooniaorkestrite reformimisel.

Igal aastal annab orkester 25 kontserti kodulinnas ja umbes 50 kontserti rahvusvahelistel turneedel, külastades regulaarselt kõige hinnatumaid festivale ja kontserdisaale nagu Salzburgi festival, Londoni promenaadikontserdid, Carnegie Hall, Berliini Filharmoonia, Théâtre des Champs-Elysées. Vahetult enne Eestit saabuti USA turneelt, mis hõlmas kontserte kahel USA kuulsamal klassikafestivalil: ?Mostly Mozart´il? New Yorgis ning Ravinia festivalil Chicagos.

Tähelepanuväärne on ka kontsertide solist Baiba Skride. Läti viiuldaja kuulub pärast kuninganna Elizabethi konkursi võitmist 2001. aastal vaieldamatult oma põlvkonna rahvusvahelisse tippklassi.

Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Paavo Järvi ja Baiba Skride esinevad teisipäeval, 16. augustil Tallinnas Metodisti kirikus ja kolmapäeval, 17. augustil Pärnu kontserdimajas: kavas Sibelius ja Beethoven.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht