Tuul kõrbe kohal

Vahur Luhtsalu

Sarjas “Diplomaatilised noodid/Türgi”: ansambel ISTANBUL SAZELENDERI (Türgi) Kanuti gildi saalis 27. X.

Istanbul Sazelenderi reklaamfoto

Järgneva kontserdiarvustuse sissejuhatuseks olgu kohe öeldud, et Türgi, türklased ja nende kultuur on olnud eestlastele pikka aega tundmatu suurus. Viimastel aastatel on aga olukord selles vallas hakanud muutuma. Võimaluste suurenedes käib üha rohkem inimesi Eestist Türgis oma puhkust veetmas ja tutvumas selle riigi ajaloopärandiga. Samuti toob Türgit Eestile lähemale asjaolu, et vaevalt kuu aega tagasi algasid läbirääkimised selle riigi Euroopa Liiduga ühinemise küsimustes.

Ilmselt nii eespool toodud meeleoludest kantuna kui ka puhtast huvist tõi Kanuti gildi saalis esinenud türgi ansambel Istanbul Sazelenderi kava “Tuul kõrbe kohal” eelmise nädala neljapäeval kokku hulgaliselt türgi muusika huvilisi. Muusikute Göksel Baktagiri (kanun), Yurdal Tockani (ud), Selim Güleri (klassikaline kemancha), Emrullah Şengülleri (tšello) ja Yinon Muallemi (löökpillid) esituses kõlas ehe türgi rahvamuusika vöötatuna kaasaegsete muusikamõjudega. Nagu kavalehelt lugeda võis, on ansambel tõstnud türgi instrumentaalmuusika uuele tasemele. Seda väidet tõestab ka fakt, et ansambel on esinenud kuulsa tšellokunstniku Yo-Yo Maga Silk Road Festivali lõppkontserdi raames 2002. aastal.

Siinkirjutajal on kahtlemata raske arvustada türgi muusikat ja muusikuid, kuna tal pole põhjapanevaid taustateadmisi selles vallas. Seetõttu saan rääkida vaid sellest, milliseid tundeid, assotsiatsioone tekitab ühes põhjamaalases seda sorti helikunst.

Nii mõnegi muusikute poolt kasutatud instrumendi puhul võib tuua paralleele eesti rahvapillidega. Näiteks Türgi rahvamuusikas ühe olulisema pilli nagu kanun’i saamislugu ulatub kaugetesse aegadesse enne Kristust ja on võrdlemisi lähedane eesti kandlega nii oma ehituselt kui ka näiteks nime poolest. Kuna Eesti aladelt on leitud rohkesti araabia päritolu kuld- ja hõbemünte, siis ei välistaks ma sugugi, et ka eesti kannel võib pärit olla Türgist ja sellega piirnevatelt aladelt!

Ka ette kantud lugudes oli tunda, et kanun’il on täita türgi muusikas oluline roll. Kanun’i-mängija Göksel Baktagir, kelle žestid reetsid tema vaieldamatut liidrirolli ansamblis, näitas aga kõrget taset selle instrumendi valdamises. Temalt pärines ka enamik kontserdil kõlanud lugudest. Meloodiakujundaja rolli täitsid ansamblis nii kanun kui ka paljud teised instrumendid nagu tšello, kemancha (mandoliinisarnane poogenpill) ja ud (lauto sugulane), mis mängisid kanun’iga tihtipeale unisoonis juhtmotiive võimendades ja neile mahlakust lisades.

Vaimustavaid hetki pakkus oma löökpillisoolodega Yinon Muallem. Lummatult jälgis publik, kuidas eespool mainitu võlus tamburiinisarnastel pillidel (bendir ja def) välja eriilmelisi rütmifiguure koos hästi tajutava meloodiajoonisega.

Kindlasti andis etteastele palju juurde ka ansambli taga valgel linal näidatud videofilm. Videopilt lisas muusikute etteastele värvi, tutvustades Türgit kui turismisihtkohta koos kõigi sealsete lõõgastumisvõimalustega. Ekraanil Istanbuli pilvelõhkujaid ja maaliliste randade hotelle vaadates tekkis kohati aga tunne, nagu oleksin sattunud mõne turismifirma promoüritusele. Pigem oleks etteastele andnud toetava fooni video, kus oleks rohkem esile toodud Türgi loodust, inimesi ning sealseid rikkalikke ajaloo- ja kultuuriväärtusi.

Ansambli esinemisele andis ka kindlasti tuge kontserdil viibinud siinne väikesearvuline türgi kogukond, kes nii mitmeidki neile hinge pugenud rahvaviise söakalt kaasa laulis.

Kontserdil kuuldu põhjal võib kokkuvõtvalt öelda, et türgi muusika on äärmiselt eriilmeline ning idamaiste helilaadide, pillitämbrite ja rütmifiguuride mikstuuris avaneb eelarvamustevabal kuulajal n-ö kolmas silm märkamaks seda, et “elu võib olla ka teistel planeetidel”. Ehk teisisõnu see, kes tahab hoida kätt maailma muusikaelu pulsil, peab alati üritama piiluda nende eesriiete taha, mis eraldavad ida ja lääne, põhja ja lõuna kultuuriruumi.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist