Esimene samm meie galeriimaastiku korrastamisel

EKKAKi projektijuht Kadri Laas kommenteerib „Hea tava“ juhendit.

Reet Varblane

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus ning partnerid ehk viis eragaleriid, kunstnike liidu galeriid, FoKu ja Noar allkirjastasid „Hea tava“ juhendi.

Millises seisneb galeriide kokkulepe ehk „Hea tava“? Millised reeglid kehtestatakse selle dokumendiga?

Kadri Laas: Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse ja partnergaleriide koostöös algatatud „Hea tava“ juhendile kirjutasid esimeses ringis alla Hausi, Okapi, Tami, Temnikova ja Kasela ning Vaala galerii. Kuna dokumendi algatamises lõi kaasa kunstnike liidu (EKL) liikmeid, siis kirjutas sellele alla EKLi asepresident, kes esindab ka kunstnike liidu galeriisid. Dokumendiga on päri Eesti nüüdiskunsti valdkonnas viimastel aastatel olulist rolli mänginud kunstnike organisatsioon Eesti Fotokunstnike Ühendus (FoKu). FoKu korraldab nüüdiskunsti kogumise võimalusi tutvustavat fotokunstimessi. Kaheksas allkirjastanu on uhiuus nüüdiskunsti vahendamise keskkond Noar, kus keskendutakse veebipõhisele müügitegevusele. Noari üks eesmärk on luua kunstnikele ja ka koostööpartneritest galeriidele uus müügikanal.

Juhendis on sõnastatud galeriivaldkonnas tegutsemise põhimõtted. Arenduskeskus ei pea seda niivõrd kindlate reeglite kogumikuks, kuivõrd praeguse olukorra kirjeldamiseks ja üldiseks juhtnööriks. Peamine põhimõte on galerii tegevuse professionaalsus, galerii ja kunstniku koostöösuhte põhinemine vastastikusel austusel, lugupidamisel, usaldusel ja läbipaistvusel. Kitsamalt on avatud mitmed teemad nagu galerii koostöösuhe kunstnikuga, galerii ja kunstniku koostöövormid, kunstiturg, galeriide koostöö kunstnike osas, galeriide konkurents ning teoste müümine otse kunstniku ateljeest.

Millistele galeriidele need põhimõtted laienevad ja kuidas saab tagada tegutsemise samade põhimõtete järgi?

Galeriide valdkond on Eestis reguleerimata ning „Hea tava“ juhendi avalikustamine on esimene samm teemade kaardistamisel ja diskussiooni tõstatamisel. Tegemist on ikkagi soovitusliku juhendiga, mille puhul oleme kindlad, et alla kirjutanud kaheksa asutust ja nende liikmed seda ka järgivad. Samade põhimõtete järgi tegutsemise tagab kindlasti see, et nüüdiskunsti galeriid ja kunstnikud on sellest ise huvitatud, et turul tegutsemine oleks läbipaistev ja professionaalne. Juhend ongi mõeldud nüüdiskunsti eksponeerivatele ja vahendavatele galeriidele ning kõikidele kunstnikele, kes nende galeriidega koostööd teevad. See on eelkõige infoallikas kunstnikele, et teha endale selgeks galeriide ja kunstnike koostöövormid, võimalused ja õigused.

Kas ja kuidas mõjutab sellise juhendi olemasolu kunstiturgu?

„Hea tava“ juhend sisaldab kunstituru peatükki ning arenduskeskus on veendunud, et asjaosaliste eesmärk on saavutada stabiilne, tugev ja jätkusuutlikult arenev kunstiturg. Dokumendiga on määratud kindlaks ka kunstniku ja galerii hinnakokkulepete saavutamise kord ning tagatakse see, et kunstnik ja galerii tagavad koos müügihinna adekvaatsuse. Juhendis on mõned näited nagu kohustus kindlaks määrata galerii komisjonitasu, keeld galeriidele kokkulepete alusel teoste müügihinda muuta ja seda alandada ateljeest otsemüügi puhul. Kui neid punkte järgivad kõik kunstnikud ja teoseid vahendavad galeriid, muutub kunstiturg kindlasti selle tagajärjel stabiilsemaks ja professionaalsemaks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht