Peeter Allik 28. VI 1966 – 31. XII 2019

Liiga vara lahkus meie seast maalikunstnik, graafik ja absurdimeister Peeter Allik. Ent unustusse ei kao Allik kunagi: ta suutis olla produktiivne suurepärases loomingus ja ka huumoriküllaste elamuste jagamises kõigiga, kel oli au teda tunda.

Peeter Allik sündis Põltsamaal. Ta õppis aastatel 1984–1988 Tartu Kunstikoolis, 1988–1993 Tartu Üli­kooli maaliosakonnas ning 1991–1992 külalisüliõpilasena Eesti Kunsti­akadeemias.

Aastatel 2001–2004 oli Allik Academia Non Grata maali- ja graafika­osakonna juht ning 2005–2014 töötas ta õppejõuna Tartu Kõrgemas Kunsti­koolis.

Näitustel osales Allik 1988. aastast ning oli Kursi koolkonna üks asutajatest koos Albert Gulgi, Ilmar Kruusamäe ja Priit Pangsepaga. Erakordselt viljaka kunstnikuna võttis ta osa enam kui 300 näitusest Eestis ja ka välismaal. Allik kuulus Eesti Kunstnike Liitu ja Tartu Kunstnike Liitu.

1997. aastal oli Peeter Allik esimene Ado Vabbe preemia laureaat. 2001. aastal pärjati ta Konrad Mäe ja 2005. aastal Kristjan Raua preemiaga ning 2006. aastal kultuur­kapitali aasta­preemiaga. Ta on võitnud autasusid graafikabiennaalidel üle maailma.

Vaid vähesed väljavalitud on õnnistatud nii rabava fantaasia, virtuoosse tehnika kui ka teravmeelse väljendusoskusega. Oma kunstiteostega tabas ta naelapea pihta, (kõver)peegeldades praegusele ajale iseloomulikku meelsust, ühiskondlikke hoiakuid ja inimloomuse jaburust. Kunstiloomingu kõrval on märkimisväärne Peeter Alliku võime muuta iga hetk ja argipäevane tegevus eriliseks. Allik oli kunstnik kõiges, mida ütles või tegi, kehastades ka lihtsa inimesena tohutut loomingulist jõudu ja kõikehaaravat naljasoont.

Peeter Allik oli aus, autentne, üdini andekas ning kordumatu nähtus Eesti kunstimaastikul. Läheb aastaid, kui ei oota Tartu Kunstimaja poole või poolt vantsivat Allikut, suur märss seljas ja krutskisäde silmis.

Avaldame kaastunnet lähedastele ning perekonnale. Soovime Peeter Allikule jätkuvaid naeru- ja fantaasiaküllaseid seiklusi teisel pool vikerkaart.

Peeter Alliku ärasaatmine toimub lähedaste ringis.

Eesti Kunstnike Liit

Tartu Kunstnike Liit

Tartu Kunstimuuseum

Eesti Vabagraafikute Ühendus

Eesti Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht