Ruth Heidok 7. XI 1950 – 30. VI 2021

Nahakunstnik Ruth Heidok sündis Tallinnas. Kooliteed alustas ta Tallinna I keskkoolis, jätkas Tallinna XXIV keskkoolis, kus lõpetas 1969. aastal tarbekunstikallakuga klassi. Heidok läks edasi õppima Eesti Riiklikku Kunstiinsti­tuuti, mille lõpetas 1975. aastal nahk­ehistöö erialal.

Ruth Heidok oli 1989. aastast Eesti Kunstnike Liidu liige. 1992. aastal astus Heidok Eesti Nahakunstnike Liitu, mille esimees oli aastatel 1992–1998. 1975. aastast esines ta arvukatel tarbekunsti- ja köitenäitustel Eestis, Lätis, Leedus, Venemaal, Rumeenias, Iirimaal, Saksamaal, Soomes, USAs, Austraalias jm. 1984. aasta Kullo Lastegalerii esimesele väljapanekule lisandusid isikunäitused Tallinna Kunstisalongis (1990), Oulus (1995), Adamson-Ericu muuseumis (1996), Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogus ja Vabaduse galeriis (2017), Tallinna Jaani kirikus (2019) ning Eesti Rahvusraamatukogus ja Kuressaare Raegaleriis (2020).

Oma töid teostas Ruth Heidok nahakunsti rikkalikke võimalusi kasutades mitmes kaunistustehnikas, lemmikuteks olid nahavool, lõike- ja klišeetehnika, aplikatsioon ning koloreerimine.

1976. aastast töötas Ruth Heidok Tallinna huvikeskuses Kullo kunstiõpetajana, põhiliselt nahkehistöö õpetajana, viimasel kümnel aastal juhendas ka joonistamise ja maalimise kursusi. Aastatel 1997–2007 töötas Heidok ka Tallinna Mustamäe Laste Loomingu Majas nahkehistöö õpetajana. Ruth Heidok korraldas aastate vältel palju näitusi koos õpilastega, kelle pani pühendunud järje­kindlusega erialast vaimustuma. 1986. aastal ilmus Valguse kirjastatuna Ruth Heidoki koostatud raamat „Paberi-ja papitööd“.

Kohusetundliku, tagasihoidliku, tööka ja väga vitaalse inimesena oli ta ikka haaratud erialasest tegevusest. Selle kõrval tuli tal palju energiat suunata ka haigestunud pereliikmete hüvanguks ning pärast vanemate ja abikaasa kaotust jätkata oma elu ülesehitamist. Elurõõmu tõi tütre pere, iseäranis lapselapsed, kelle toel Ruth terviseraskustest hoolimata tööd jätkas ning kelle tähelepanelik abi saatis teda elutee lõpuni.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Nahakunstnike Liit

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht