Villu Jõgeva 29. VI 1940 – 14. XII 2019

Lahkunud on innovaatiline kunstnik Villu Jõgeva.

Võrumaal Navi külas sündinud Villu Jõgeva sai esmase erialase hariduse Võru kohaliku tööstuse tehnikumis, õppis seejärel Tallinna Polütehnilises Instituudis ja täiendas end Moskva Patendiinstituudis. Ta tegutses aastaid patendijuristina, viimastel aastakümnetel oli aga vabakutseline kunstnik.

Villu Jõgeva tee professionaalsesse kunstimaailma algas koostöös abikaasa Malle Leisiga (1940–2017): koos loodi unikaalne käsitöömahukas siiditrükitehnoloogia. Tehniliste finesside meistrina trükkis Jõgeva Leisi serigraafiaid rohkem kui 18 värviga. Eesti kunstiajaloo tähtsat etappi kajastab Villu Jõgeva 2006. aastal valminud trükivalmis käsikiri „Siiditrükilugu“.

Kunstniku kineetilised objektid paistavad silma nõudliku inseneri­tehnilise lahendusega. 1973. aastast ehitas ta elektroonikapõhiseid valgus- ja häälekineetilisi objekte, ent vaid vähesed leidsid eksponeerimist nende valmimisajal. Objekt „Kaleidoskoop“ (EKM) on üks neist, mida näidati esimest korda juba 1976. aastal Tallinna Kunstihoones eksperimentaalarhitektuuri näitusel. Jõgeva kineetiliste objektidega sai avalikkus põhjalikumalt tutvuda alles 1993. aastal näitusel „Mobile 1“. Mitmed tema objektid (näiteks „Sinine“, EKM, 1973, taastatud 2004; „Oranž torn“, EKM, 1978, taastatud 1994/2004) põhinevad heli- ja valgusefektidel. Jõgeva kaks objekti on omandanud USA Rutgersi ülikooli Zimmerli muuseum.

Kunstniku isikunäitused said teoks viimasel veerandsajandil: 2000. aastal Tallinna Kunstihoone galeriis, 2002. ja 2005. aastal G-galeriis, 2004. aastal riigikogu kunstisaalis ja 2008. aastal Vabaduse galeriis (koos Malle Leisiga), 2016. aastal Pärnu Avangardi galeriis (koos Leonhard Lapini ja Malle Leisiga) ning 2017. aastal Evald Okka muuseumis (koos tütre Sandra Jõgeva ja abikaasa Malle Leisiga).

Villu Jõgeva oli tasakaalukas ja sõbralik inimene, kes oskas hoida sidemeid Vene ja Ameerika kunstnike, galeristide, kunstiteadlaste ja kunstikogujatega, oli ustav sõber oma abikaasale ja lastele ning suurepärane võõrustaja sõpradele.

Avaldame sügavat kaastunnet tütar Sandra Jõgevale ja poeg Henrik Jõgevale.

Eesti Kunstimuuseum

Tartu Kunstimuuseum

Eesti Kultuuriministeerium

Eesti Kunstnike Liit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht