Hille Lagerspetz 9. III 1964 – 3. I 2021

„Las ma lahkun pühapäeval, / et ei keegi minu pärast / oma tööd peaks katki jätma …“ Kuidagi nii kõlab läti rahvalaul, mis võtab hästi kokku Hille eluaegse suhtumise. Keel ja ümbritsev maailm oli tema aed, mida ta armastava hoolega haris – kastis ja kärpis, toetas ja väetas. Oma vaikse väega tõstis ta õitsema paljud alles areldi oma olemust otsivad taimed. Hillest kiirgas hingeõilsust – alati peenetundeline ja tagasihoidlik, osavõtlik ja abivalmis, mõjus tema kohalolu nagu suvepäev.

Hille Jõeäär sündis Paldiski haiglas. Sõidutee Padiselt Paldiskisse oli sel ööl, kui Hille ema Ellen sõiduautoga sünnitama viidi, lumme tuisanud ja auto jäi hange kinni. Appi tulid naistepäeva tähistamiselt väeossa naasvad Vene sõjaväelased, kelle veoautol Hille ema jõudis õigeks ajaks Paldiski haiglasse.

Hille õppis Padise põhikoolis, Keila keskkoolis ja aastail 1982–1987 Tartu Ülikoolis eesti filoloogiat, lõpetades kiitusega. Kursusekaaslastele on meelde jäänud see aastakümnete jooksul muutumatuna püsinud Hille helgus ja alatine naeratus ning eriline lauluhääl, mille ühtaegu õrnuses ja jõus peitus hingeliigutuses talitsetud ilu. Ülikooli ajal laulis Hille TRÜ Akadeemilises Naiskooris ja pärast ülikooli lõpetamist naiskooris Carmina alates selle asutamisest 1989. aastal. Tänu armastusele muusika vastu sai Hille tuttavaks ka oma tulevase abikaasa Mikko Lagerspetziga, kui ülikooli naiskoor võõrustas 1986. aasta maikuus Tartusse saabunud Turu Ülikooli tudengite puhkpilliorkestrit. Ühises peres sündis 1991. aastal poeg Mattias ja 1994. aastal tütar Else.

Palju aastaid töötas Hille toimetajana kirjastuses Eesti Raamat ja seejärel Varrakus, alates 1. märtsist 2016 oli ta ajakirja Looming keele­toimetaja. Tema tähelepaneliku pilgu ja toimetajapliiatsi alt on läbi käinud nii klassikute kui ka suure osa tänapäeva eesti kirjanike teoseid.

Eesti lugejaid on rõõmustanud ka Hille tõlked soome keelest. Tänu temale on eesti keeles mitmed Joel Haahtela teosed ja Pirkko Saisio „Kaini tütar“, samuti mitu lasteraamatut Aino Havukaise ja Sami Toivose Teedu ja Peedu seeriast, mis on täis sõnamänge ja allusioone ning on nauditavalt keerulised tõlkepähklite murdmiseks. Oma armsal moel, kuid ometi kindla toimetajakäega jõudis ta välja koolitada terve hulga Põhjamaade keeltest tõlkijaid, kes jäävad talle palju tänu võlgu. Hillelt sai alati nõu ja abi, mis polnud aga iial kategooriline ega järginud kramplikult normi. Ta oli valmis asju arutama ja muretses ikka, et ehk sai liiga palju „soditud“. Nii mitmelgi tõlkijal on arvutis Hille parandusi koondav fail, millest on õpetlik aeg-ajalt silmad üle lasta. Eesti tagasihoidlikus tõlkeruumis on see juba terve koolkond, ja mis võiks olla ühele toimetajale suurem tunnustus! Oma töö eest väärinuks Hille toimetaja-auhinda, millele teda ka mitmel korral esitati. Sellistel puhkudel mõtlevad otsustajad ilmselt ikka, et „noor veel“ – kuid kunagi ei mõelda, et juba aasta pärast võib olla „liiga hilja”. Kui tahaksime ulatada Hillele kõik loorberipärjad nii Loomingu keeletoimetamise kui ka paljude väärtteoste ja tõlgete toimetamise eest – siis nüüd ongi selleks liiga hilja.

Eelmisel pühapäeval, üsna ootamatult paljudele meist, Hille tasahilju lahkuski. See on ränk kaotus kõigile. Ometi, alles nüüd hakkab hinges liigutama lõpmatu kurbuse kõrval ka midagi muud – nimelt tänutunne, et oleme võinud tema eriliselt puhtast vaimust osa saada.

„Minul lõõmavad kõik lambid põleda,“ ütles Hille haigusepäevil talle helistanud sõbrale. „Ema tuli külla ja kustutab neid mu järelt.“

Hille tõlgitud Joel Haahtela romaanist „Täheselge, lumivalge“ loeme: „Kui ma laps olin, ütles ema mulle, et igal tähel on tähesüütaja. Kui inimene sureb, saab temast tähesüütaja. Igal õhtul tähesüütaja ärkab, paneb tähelaterna põlema ja valvab tuld, kuni tuleb hommik.“

Hillest on nüüd saanud tähesüütaja.

Vaadakem siis tähti, meenutagem ja mälestagem.

Kaastundes lähedastele

Looming

Eesti Kirjanike Liidu tõlkijate sektsioon

Tartu Ülikooli eesti filoloogid 1982–1987

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht