Kirjanikud kogunevad futuroloogilisele kongressile

Tartus algab esmaspäeval, 20. septembril tänavune „Prima vista“. 25. septembril paneb festivalile suurejoonelise lõpp-punkti futuroloogiline kongress. Mis see on?

Korraldaja Jaak Tomberg: „Mõistagi tahame tähistada vääriliselt Stanisław Lemi kui ühe kõigi aegade suurima ulmekirjaniku 100. sünniaastapäeva – mõtiskleda tema pärandi ja tema loomingu tänapäevase tähenduse üle. Kuid meie laiem eesmärk on mõelda kirjanduse kaudu tuleviku peale. Mida kirjutavad eesti kirjanikud, kui nad kirjutavad tulevikust? Ja kuidas nad seda teevad?“ Kui klassikalise kujutelma kohaselt peetakse tulevikku kirjanduses ulmekirjanduse teemaks, siis futuroloogilise kongressi korraldajad leiavad, et tulevik olgu kõigi kirjanike asi: „Seepärast pole me kongressile kutsunud mitte üksnes häid ulmekirjanikke, vaid kohal on eesti kirjanduse praegused tipud üldisemalt.“

Hakatuseks saab Kirjanduse Majast kurioosne äärelinnahostel, kus külalisi võõrustavad konsjerż Paavo Matsin, šveitser Jaak Tomberg, peakokk Maret Tamme ja Tartu ülikooli kirjandusring Ellips. Programm läheb käima kell 10 check-in’i ja hommikusöögiga püsikunde Siim Lille utoopilises salongis. Järgneb Paavo Matsini avamäng halvaa, martsipani ja kuradiga. Kell 11.30 algab sümpoosion „Tagasitulek tähtede juurest“, kus Stanisław Lemi loomingust kõnelevad Jüri Kallas, Joel Jans ja Paweł Frelik. 13.30 tuleb valida, kas tõusta pööningule vaatama Borys Lankoszi dokumentaalfilmi „Stanisław Lem, „Solarise“ autor“ või nautida „Robotite muinasjuttude“ esitlust Andrus Laansalu, Rauno Allikaare ja Siim Lille osalusel.

Seda, mida toob futuurum kella 16 ja 21 vahel, ei oska aga ennustada isegi Jaak Tomberg. Teada on vaid, et üles astuvad Sveta Grigorjeva, Kristjan Haljak, Maarja Kangro, Hasso Krull, Mairi Laurik, Triinu Meres, Mihkel Mutt, Natalja Nekramatnaja, Carolina Pihelgas, Urmas Vadi, Elo Viiding ja Tõnis Vilu. „Kirjanikele on pakutud välja, et tulevikuteemaline etteaste võib olla luule- või proosavormis, ilukirjanduslik või esseistlik, ulmeline või olmeline, spontaanne või ettekavatsetud, ennustav, hägustav vms – peaasi, et see oleks spetsiaalselt selle kongressi jaoks loodud.“ Pärast kongressi saab jalga keerutada futuroloogilisel diskol, kus astuvad üles Andres Lõo, Random Light Orchestra, Kaspar Jassa, Neeme Lopp ja Berk Vaher.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht