Mari Tarand 14. I 1941 – 5. X 2020

Kes Sind ei teaks, Mari. Sinu särav-sädelev hääl, toonivarjundites ristlev. Aeg-ajalt nende ootamatuses Sind ennastki justkui üllatav-innustav – ikka-jälle taaskäivitav, hoogu juurde küttev. Sinu tundetäpne vestlejasuhe, südamest tulev haakumine iga ettevõetud jututeemaga. Sinu õhin ja sütitav, kaasahaarav kirg iga olulise, meie kodusele ühisõuele elutähtsa arutlusaine juures. Sinu nõtkete lõunaeesti rõhkudega õssilik-puhas eetrihääldus. Sinu mõttenõudlik, täpsust püüdev kõnerütm, tihetiinete ausate hoopeetustega … Need Sinu hoogsalt ladus-voolavad jutuveermed, mis mõtet – omaenda ja teise, kaasmõtleja mõtet – ikka nii tõhusalt edasi toimetavad.

Sinu ainulik, ainusinulik tähendus kõigile Sinu kõrval ja lähedal toimetanutele (mootor, nagu nad kõik üle ilma ütlevad!). Emalt-isalt päritud ring­häälingupisik, mikrofonikogemus juba lapseeast. Päritud vaimupõhi, arbujalik-uudistlev ja otsiv – ning viimselt ürg­kandvaks osutuv isegi kõige kõigutavamates välikõikumistes. Sadu ja sadu salme, musttuhandeid värsse mälusalvest nagu varnast võtta, igas sobivas olukorras, igaks elujuhuks ja olutarbeks. Sinu nakatav-tõtlik töökus oma mõtteid-plaane järjekordseks raadiosaateks ette valmistades. Sinu kehakeel: kummargil otseti teksti kohal, sirge-söakas-särtsakas kuulaja ette astudes. Oskus laadida, häälestuda – ja aiva tagant kütta, kui õige hetk käes. Suutlikkus eetriruum enda kätte võtta üheainsa hetkega, üleni. Kindlus ja toetav sõbraõlg seda ruumi vajadusel jagamaks kellega tahes. Ükskõik, kui kogenud või kogenematu too teine, kaaskõneleja ka poleks.

Sinu lähisõprus ja kaasaelamine kõigi loojate ja looduga. Sinu vahetu tegijakäsi raadios kümneid põnevaid kirjandus- ja luulesarju käima tõmmates ja tehes. Su enese otsene loojapanus vend Juhani mitmemõõtmelise ja nii elusa, raamaturidades ilmutunud pildi näol. Sinu pikaaegne, õieti ju alatine pühendunud hool emakeele väärtuste tutvustamisel ja hoidmisel, Wiedemanni auhinna vääriline. Sinu andunud kaasosalus Eesti Ajakirjanike Liidu, Emakeele Seltsi, EÜS Veljesto ja Karl Ristikivi Seltsi tegemistes – nagu ka iga muu isamaalisi asju ajava ühenduse elus ja ettevõtmistes. See ajatuna tunduv side, kümnendeid koondav ja sajandite piire ületav, eesti vaimuelu kõigi kesksete kohinate ja põnevamate äärelainetega.

Sinu habras sitkus, Mari. Sinu kustumatu võitlusvaim ja vastuseis rumalusele ja vaimsele laostumisele. Sinu allaandmatu elujanu …

Nendele, Su iseendana päris-olemise kümnetele ja kümnetele tahkudele, seestpidi põlevatele, säravalt väljapoole kiiranutele on raske, justnagu võimatu veel midagi lisada. Sa oled, nagu oled. Midagi pole puudu. Midagi enamat ei mõista enam kõnelda … Jah. Pole midagi enam puudu peale Su enese. Peale Sinu enese hääle ja kohaloleva kõne. Nagu paistab nüüd äkki ja ehmatavalt igaühele meist, praegu jääjatest.

Ikkagi. Sinu kõne, see kõige olulisem ja kõige tähenduslikum selles jääb nii või teisiti edasi kõlama. Ükskõik, kas siis otse – või ka kuhu tahes maha jäänud arvutu hulga jälgede kaudu.

Eesti Rahvusringhääling
Emakeele Selts
Eesti Keele Instituut
HTMi keeleosakond
Eesti Kirjanike Liit
EÜS Veljesto
Karl Ristikivi Selts
Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht