ERR läks valeinfo liimile
Tavapärane valeuudise legitimeerimise juhtum – professionaalne ajakirjandus korjab marginaalsest kanalist vale üles ja vajutab sellele infot kontrollimata tõepärase uudise pitseri.
ERR avaldas 7. jaanuari hilisõhtul oma veebis uudislaadse teate pealkirjaga „Allikad: USA on valmis arutama vägede kohaloleku vähendamist Ida-Euroopas“.*
Lugu tugineb varem samal päeval veebikanalil NBC News avaldatud pikemale tekstile, milles samuti tehakse uudis sündmusest, mida ei ole toimunud. Esmalt tsiteeritakse anonüümseid allikaid, kellest üks kuulub väidetavalt president Bideni administratsiooni ja kaks pidavat olema riikliku julgeoleku endised ametnikud. Väidetavalt on need allikad USA ametlikule infole väga lähedal ja edastavad selle kuuldusena meediale. Samas loos lükkavad ametlikud allikad kõik esitatud kuuldused kui valeväited ümber.
ERR tegi NBC Newsi eeskujul loo, mõtlemata kriitiliselt info päritolule ning uurimata, kas siin on üldse millestki lugu teha. Pealkiri ise on valeväide, mis jääb pealkirjadieedil lugeja teadvusesse ja mida ei suuda suure tõenäosusega ümber lükata ka sajad teised vastupidist väitvad uudised.
Selgub aga, et sellel lool on kõnekas eellugu. Seda märkasid kindlasti need, kes jälgivad regulaarselt Venemaa meediat.
Ligilähedase sisuga kuulujutte levitasid uue aasta esimestel päevadel mitmed Venemaa ametlikke seisukohti võimendavad meediakanalid. Infot esitati näiteks selliste pealkirjade all: „USA võib Baltikumi NATOst välja jätta, et Venemaaga leppida“ (2. I Gazeta.ru) või „USA tegi ettepaneku jätta Balti riigid NATOst välja Venemaaga sõlmitava tehingu nimel“ (2. I VZ.ru) või „USA hoiatas Balti riike võimaliku NATOst väljajätmise eest Venemaaga sõlmitava tehingu nimel“ (3. I RuBaltic.ru). Infot tiražeeriti kahe päeva jooksul lisaks mainitutele paljudes teistes Venemaa meediakanalites. Mitmed neist viitasid info algallikana väljaandele National Interest, kus autor nimega David T. Pyne teeb oma arvamusloos ettepaneku järgida USA-l kitsalt ainult enda riiklikke huve ja mitte kujutada ette, et USA suudab olla maailma politseinik. Väidetavalt on autoril militaarne taust ning see võimaldab Venemaa propagandal teda presenteerida kui analüütikut ja kui USA ametliku seisukoha esitajat. Seega on Venemaa meedia kasutanud oma tavapärast võtet info moonutamisel – teinud suvalises blogipostituses väljahõigatud ideest enda käsitluses USA ametliku seisukoha, mis esitatakse kindlas kõneviisis.
Mõtleme korraks hoolikalt. Kuidas me suhtuksime sellesse, kui Mari Maasikas, kes on läbinud kaitseväe teenistuse, kirjutaks oma blogis, et Eesti peaks naaberriigile homme sõja kuulutama? Kas me võtame seda tõsiselt ja usume, et Mari Maasikas esindabki riigi ametlikku seisukohta ja sõjakuulutamise plaan on töös? See minu poolt karikatuursena pakutud olukord ei erine oma olemuselt palju sellest, mida tegid praegu koostöös NBC News ja ERR.
Avalik-õiguslikult meedialt poolt on vastutustundetu levitada kuulujutte, mis külvavad auditooriumis ebakindlust, sest nad aktualiseerivad taas ajaloo narratiivi väikeste riikide ärakasutamisest suurte poolt. ERR aitab selle looga kaasa hirmu ja ebakindluse õhkkonna kujundamisele.
Ei ole võimalik tuvastada, milline oli info liikumise trajektoor nende kahe kuulujutu paketi vahel. Antud juhtum on üpris tavapärane valeuudise legitimeerimine – professionaalne ajakirjandus korjab mingist marginaalsest kanalist vale üles, vajutab sellele infot kontrollimata tõepärase uudise pitseri ja viib paljude jälgijateni. Inforuumis tekitatakse sellega korratust ja umbusku.
Kas tehtut annab heastada? Kui tekstile on juba veebipesa tehtud, siis praegu oleks vähim, mida teha annab, tähistada tekst suure punase pitseriga „VALE“ või veel parem – kustutada ja allesjäänud veebitühimikku kirjutada vabandus auditooriumi eksitamise pärast. Järgmiste juhtumite ärahoidmiseks oleks profülaktiliselt tervislik teatava regulaarsusega jälgida võimeka veebitööriista Propamon abiga vähemalt seda, mida Venemaa meedia Eesti kohta kirjutab, et olla ligikaudugi kursis sellega, kust tuuled puhuvad.
* Merili Nael, Allikad: USA on valmis arutama vägede kohaloleku vähendamist Ida-Euroopas. – ERR 7. I 2022.