Enn Käiss 31. I 1947 – 31. X 2022
Igavikku on lahkunud hinnatud matkajuht, kirglik alpinist, looduseuurija ja -fotograaf, kes aastakümneid virgutas looduses liikumist, looduse mõistmist, algatades ja ellu viies Ida-Virumaale iseloomulike tööstusmaastike looduslähedaseks ja inimsõbralikuks kujundamist.
Enn Käiss sündis Tartus, tema vanemad pärinesid Lähtelt. Ta ise on tunnistanud, et noorpõlves mõjutasid tema elusaatust kolm reisiraamatut: Tenzingi, Džomolungma esmavallutaja eluraamat „Lumetiiger“, Eesti noorte teadlaste Kamtšatka-ekspeditsiooni kajastav Lennart Mere „Tulemägede maale“ ja Thor Heyerdahli parvereisi üle Vaikse ookeani käsitlev „Kon-Tiki”. Võib öelda, et Enn astus koolipingist otse eluülikooli kaugmatkadel ja kõrgmägedes „tippe tehes“ (kuni 40!). Elutee viis Ennu Kohtla-Järvele Ahtme kaevandusse puurijaks, seal jätkas ta linna spordiinstruktori ja matkade korraldajana. Teame, Enn oli üle Eesti tuntud ja hinnatud matkajuht, Ida-Virumaa turismielu sümbol, üks Ida-Virumaa matka- ja looduse õpperadade kavandajaid ja rajajaid. Matkajuhina tiivustas ta tuhandeid kaasmaalasi osalema kaugmatkadel Kaukaasiasse (kus töötas mitmel suvel ka mäepäästeteenistuses), Kamtšatkale, Kuriilidele, Kesk-Aasia kõrbesse, Norra fjordidele jm. Alates 1965. aastast kuulus ta mägi-, jalgsi- ja suusamatkamises Eesti koondisse, oli selle kapten ja treener; 1980. aastast matkaspordi ja orienteerumise vabariikliku kategooria kohtunik.
Enn oli Kohtla kaevanduspark-muuseumi loomise idee algataja ja visa elluviija; muuseumi kivitoas on välja pandud tema kogutud kivististekogu, üle 1000 eksemplari. Enn oli Kohtla-Nõmmel kaevanduse aherainemäest Kivihiie kujundaja. Ta oli suurepärane loodusvaatleja, -uurija ja -fotograaf, kes on märkimisväärselt täiendanud teadmisi Virumaa pankrannikust, jugadest, allikaist, kokku pannud arvukaid näitusi, koostanud loodushariduslikke trükiseid, raadiosaateid. Teadmiste rohkuse, huumorimeele ja heatahtlikkusega innustas ta oma raugematus entusiasmis väga-väga paljusid inimesi loodust lähemalt tundma õppima. Eesti Matkaliit valis ta XX sajandi Eesti 100 silmapaistvaima matkaja ja matkategelase hulka. Aasta matkaja 1988, Ida-Virumaa teenetemärk (2007), Kalevi auliige (2010).
Sügava geoloogiahuvi tõttu kutsuti Ennu austavalt Kivivanaks. Tulihingelise kaugelenägeliku elujaatava, hingelt maailmaparandaja ja rahvavalgustajana jääb Ennust meile helge mälestus.
Eesti Looduskaitse Seltsi Jõhvi ja Alutaguse osakond,
Eesti Paeliit
Rein Einasto, Anne Nurgamaa