Kalender kui Karl Hintzeri monument

ENN NÕU

Kalender 2020. Eestlaste elu Saksamaa põgenikelaagrites Karl Hintzeri fotodel. Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu.

Harry Liivrand on maha saanud näituse „75 aastat suurest põgenemisest“ järelloona väärika mälestusmärgiga elukutselisele fotograafile ja kooliõpetajale Karl Hintzerile. TLÜ akadeemilise raamatukogu kalendris on ära toodud 14 fotot Karl Hintzeri tohutust fotokogust, millest umbes 24 000 pilti asub Marburgis Herderi instituudis. Liivrand on eksikombel nimetanud arvuna 9000, mida siiski on liiga vähe. Eesti filmi- ja fotoarhiivis on veel umbes 500 Hintzeri fotot.

Pildid räägivad ise enda eest ja kalendri pluss on, et kui see ripub juba seinal, siis vaatad neid vähemalt sama palju kordi, kui on päevi kuus. Liivranna kalendrile lisatud ulatuslik tekst on üsna ammendav ja seda tasub lugeda. Puudub küll oluline viide, et Karl Hintzer oli sügisel 1944 Eestist Gotenhafeni ja Danzigi saabuvate sõjapõgenike vastuvõtu peamine organiseerija, nagu võib lugeda tema päevikust, mis on internetis kättesaadav.

Karl Hintzeri (1895–1967) fotode enamik puudutab elu sõjaajal Eestis aastatel 1941–1944 ja Saksamaal 1945. aastast kuni 1950ndate alguseni Eesti DP-laagrites. Teist sellist nii põhjalikku ja laiahaardelist kogu meil ei ole. Herderi instituudi pilte saab internetist vaadata, sest need kõik on digiteeritud, ja analüüsida, kui on elus inimesi, kes neid aegu mäletavad. Avaldamiseks peab aga luba küsima.

Öeldakse, et üks pilt räägib rohkem kui sada sõna. Ma ei tea, kas see alati paika peab, aga Karl Hintzeri osas ehk küll. Karl Hintzer sõitis ringi ja näitas neid fotosid pärast sõda. Vaatasin järele oma mälestusteraamatust „Elu ja aeg“, et ta pakkus mulle 1952. aasta 26. jaanuaril Uppsalas oma mustvalge fotosarja näitamisega meeldejääva elamuse. Karl Hintzeri tohutu fotokogu vääriks doktoriväitekirja ja Harry Liivrand on selleks eesriiet veidi kergitanud.

Kalender 2020. Eestlaste elu Saksamaa põgenikelaagrites Karl Hintzeri fotodel.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht