Katel

Sel nädalal ilmnes, et Tallinna linnavalitsus tahab muuta detailplaneeringuga praegu Kultuurikatla aiale ja Eesti kaasaegse kunsti muuseumile (EKKM) koduks territooriumi funktsiooni nii, et seni avaliku ruumina linnale kuuluva maa saaks äripinnana maha müüa. Praegustele asunikele seda plaani pole tutvustatud, kuigi nende muutuste tagajärjel peab uksed sulgema üks linna omanäolisemaid vabaõhu kultuuri- ja peopaiku ning ilmselt ka EKKM, mille algatatud auhinna rolli nüüdiskunsti populariseerimisel ei saa kuidagi alahinnata.
Põhjused, miks linn tahab kultuurist teerulliga üle sõita, pole kellelegi saladuseks. Suur ehitusfirma, kel on ümbruskonnas teisigi krunte, on juba 2005. aastast ka Kultuurikatla aiale hammast ihunud. Pealegi on Kultuurikatla ehitamiseks vaja plaanitust rohkem raha. Võiks ju optimistlikult nentida, et kuigi kaotame Kultuurikatla aia ja EKKMi, saame Kultuurikatla, aga …
Esiteks on Kultuurikatla nimel juba ohverdatud Tallinna Linnateatri suur saal (mäletate ju 2008. aasta „rahva­küsitlust”?) ja teiseks on Telliskivi loomelinnaku areng viimasel kuuel aastal olnud niivõrd jõuline (viimati avati seal Vaba Lava teatrimaja), nii et küsimus Kultuurikatla vajalikkusest on enam kui põhjendatud. Ehk on ka linn sellest aru saanud ja hakanud nüüd hoopis Ärikatelt looma? Kas usub veel keegi, et suvel „remondiks” suletud Kultuurikilomeeter kunagi taasavatakse?
Kultuurikatla aiaga seonduv on järjekordne näide võimu lühinägelikkusest ja rumalusest. Selmet toetada ja kuulata asumi elanikke, kes on tõepoolest tühermaast kultuurioaasi ehitanud, lapitakse ühekordse müügituluga eelarveauku. Linn väärib kestlikke lahendusi, mille tagab Telliskivi seltsi ettepanek seada detailplaneeringus tingimuseks, et vähemalt 70% Kultuuri­katla aia krundist jääb avaliku ruumina kultuuri käsutusse ning munitsipaalomandisse.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht