ÕS Lisaks mööblile, parem:

Argo Mund

Üks õigekeelsussõnaraamatu ülesandeid on hinnata keeles laialt kasutatavaid väljendeid ja soovitada vajaduse korral nende asemele ladusamaid või täpsemaid sõnu. Paraku on sõnaraamatu maht piiratud ja seetõttu ei ole võimalik ebasoovitavate sõnade juures anda hinnangule pikemaid põhjendusi. Seda aitavad korvata ÕSi koostajate ja teiste keelenõuandjate kirjutised keelenõuandekogumikes, ajakirjas Oma Keel, ajalehtedes, Eesti Keele Instituudi kodulehel ning selgitused keelehooldekursustel ja mujal. Siinse lühilugude sarja eesmärk on põhjendada levinud keelehalbuste tõrjumist. ÕS 2006 artiklis lisa on lause „Lisaks mööblile, parem: peale mööbli on müügil vaibad ja valgustid”. Artiklis peale on õpetus „Peale minu on veel teisi, parem kui lisaks minule”. Need näited ei tähenda, nagu oleks tarind lisaks + alaleütlev või sõna lisaks halb. Halb on, et konstruktsiooni tarvitatakse väga tihti ja seetõttu kipuvad ära kaduma sünonüümsed võimalused. Toome tekstidesse vaheldust! Kuidas seda teha?

Üks parandusviis selgub ÕSi artiklitest: paneme sõna lisaks ja alaleütleva käände asemele peale ja omastava käände, nt

See kehtib lisaks Eestile veel Tšehhis ja Ungaris. – Parem: See kehtib peale Eesti veel Tšehhis ja Ungaris.

Lisaks haridusele väärtustab tüdruk iga rõõmuhetke. – Parem: Peale hariduse väärtustab tüdruk iga rõõmuhetke.

Teine võte on omastav + kõrval, nt

Koolid tutvustavad lisaks mõisa ajaloole ja tänapäevale ka õpilastöid. – Parem: Koolid tut­vustavad mõisa ajaloo ja tänapäeva kõrval ka õpilastöid.

Vaheldust toob ka see, kui tõstame sõna lisaks alaleütleva käände järele, nt

Lisaks koolile käib poiss rahvatantsuringis. – Parem: Koolile lisaks käib poiss rahvatantsuringis. (ÕSi näide artiklis lisa on: Käib päevatööle lisaks öövalves.)

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht