Üks roll
„Nii kuum on tunne! Nii kuum on tunne! Nii kuum on tunne! Nii kuum on tunne! Nii kuum on tunne! Nii kuum on tunne! Nii kuum on tunne! Nii kuum on tunne!“ Nii laulis 2 Quick Start juba kakskümmend aastat tagasi.
Leitsak murrab ka tugevamad meist nostalgiasängi, kuhu tahakski meritähe moodi harkis jäsemetega ristseliti lebama jääda ja teeselda, et ega töö pole jänes, mis eest jookseb. Õnneks ei sega praegu eriti ka ühismeedia, kus haigutab suvekuum tühjus, mis sunnib Facebooki su ajajoonele söötma ikka neidsamu meeme, mida sa viimasel kümnel aastal juba korduvalt näinud oled – tavaliselt just väheste uudiste aegu. Kõik oleks justkui ideaalne, kui mõni mees ei oleks otsustanud just praegu Euroopa turneele sõita.
„Saksamaa on Venemaa täieliku kontrolli all,“ ütles ta. „Kõik NATO liikmesriigid peavad täitma 2% nõuet ja lõpuks peab see kerkima 4%ni!“ säutsus ta esiti ja seejärel: „Meil oli tõesti suurepärane tippkohtumine, mida suur osa meediast kajastas ebatäpselt. NATO on nüüd tugev ja rikas.“ „Ta ütles mulle, et ma peaksin Euroopa Liidu kohtusse kaebama, mitte minema läbirääkimiste peale,“ väitis Briti peaminister Theresa May. Intervjuus telekanalile CBS ütles aga mees ise: „Ma arvan, et meil on palju vastaseid. Ma arvan, et Euroopa Liit on vastane, see, mida nad teevad meile kaubanduses,“ ning lisas siis veel eesootava kohtumise kohta: „Isegi kui saaksin suure Moskva linna kompensatsiooniks kõikide pattude ja pahategude eest, mida Venemaa on aastate jooksul korda saatnud, saaksin ma tagasi kriitika, et see ei olnud piisavalt hea – et ma oleksin pidanud saama veel lisaks Peterburi!“ Nüüd on seegi kohtumine peetud ning kokkuvõtegi peategelaste poolt tehtud: kohtumine oli edukas ning külm sõda on möödas. Selge värk.
Pole kahtlustki, et nii Donald Trump kui ka Vladimir Putin on praegu kuumad. Teine neist ka tänu äsja lõppenud suurepäraselt õnnestunud üleilmse haardega riiklikule turustuskampaaniale, kus muu hulgas mängiti ka jalgpalli (ning selgus, et peastaadionil on käepärast võtta vaid üks vihmavari). Nende meeste nutikust lihtsalt peab imetlema, sest nad on suutnud leitsaku enda kasuks pöörata.
Nimelt on Jose Guillermo Cedeño-Laurent oma kolleegidega Harvardi ülikoolist tõestanud, et tavatult kõrge õhutemperatuur vähendab ajutiselt inimeste võimekust lahendada vaimset pingutust nõudvaid ülesandeid, nagu vahendab teadusportaal Novaator (14. VII). Uuringus võeti luubi alla 44 tudengit, kes pidid vaimse võimekuse proovile panemiseks lahendama 12 päeva järjest igal päeval vahetult pärast ärkamist kaks testi: esimene mõõtis nende võimet keskenduda ja reaktsioonikiirust ning teisega pandi proovile tudengite töömälu ja see, kui kiiresti suudavad nad lahendada erinevaid keerukamaid ülesandeid. Järeldus: viis päeva kestnud kuumalaine ajal oli konditsioneerideta ühiselamus elavate tudengite reaktsioonikiirus keskmiselt 13% kehvem kui nende hästi õhutatud majades elavatel kaaslastel; sama palju vähenes nende tulemus liitmisel ja lahutamisel põhinevas testis.
Kel vähegi praegu võimalus puhkamise asemel tööl käia, teab isegi, et teadlastel on õigus, sest, tõepoolest, laused, kus üle ühe koma, tunduvad kaelamurdvalt keerulised ning aju lausa kisendab kergestisöödavate infoedastajate järele, nagu seda on näiteks meemid – enamjaolt piktogrammilised, koomiksilikud pildiread, kus näidatav kannab – õnneks! – tähendust ka juhul, kui kuumarabanduses pea ei suuda sellele lisatud lihtlauseid kokku veerida.
Ilma ei valitse siiski Trump ega ka Putin, seega pole mõtet vandenõuteooriatesse uppuda. Kuigi arusaamine sellest, et juulikuus on väga lihtne meedia peauudiseks saada, sest palju muud ei toimu, ei vaja enamat kui lihtne ja loogiline liitmistehe – kui ka kontor on konditsioneerideta. See on siiras kiitus neile meestele … „Sinu tundeist nüüd ma aimu saan / pilgust, mida peidad, / kui sa möödud, nõrkust endas taas / tunnen võtmas maad,“ kumiseb peas 2 Quick Starti klassikaks saanud hitt. Seega, nad elagu! Elagu! Elagu!
Oh jah, tunne on liigagi kuum, aga eks just nii ja sellistel hetkedel maailma muudetaksegi … „Vihmapiisk on väike ja kui ta kukub pähe, / siis haiget ta suuremat ei tee, / kuid su pisarad on rasked / ja kui neid pole vähe, / mul kildudeks süda puruneb sees.“