Ideid peab oskama arendada
Iga kolme kuu tagant kopsab Kultuurkapitali väikesesse tagatuppa suure laua peale kümnete kilode kaupa paberit, mis tahavad läbinärimist ja vajavad tõsist seedimist. Paberid on toonud head filmitegijad usus, et nende projekt väärib toetamist. Kindlasti väärib, sest iga algatus kultuurivaldkonnas on kiiduväärt ja peaks pälvima tähelepanu. Kõik head algatused aga paraku toetust ei leia. Põhjused on erinevad, pahatihti kipub kummitama ikka see rahahäda. Peab tõdema, et sel aastal on Kultuurkapitali sihtkapitalide eelarve tõusnud eelmise aastaga võrreldes 18,5%, mis selgelt ületab meie helgemadki ootused. Audiovisuaalsihtkapitalil on 2004. aastal jagada 12,458 miljonit krooni. Pea kaks miljonit krooni rohkem kui aastal 2003. Selle rahaga saaks toetada kulka väljakujunenud takside järgi nii umbes nelja mängufilmi või 20 dokumentaalfilmi või anda välja sadu loomingulisi stipendiume. Valikut on igas jaotuses raske teha, tavaliselt laekub 150 taotlust pea kaheksa miljoni krooni eest. 20. veebruari tähtaeg aga tõi komisjoni ette 165 taotlust rekordilise 21 661 796 krooni eest!
Otsuste tegemisel peame kinni eelmiste AV sihtkapitalide välja kujundatud traditsioonidest, et tagada eesti filmikultuuri areng ja filmitootmise järjepidevus. Kõlab kulunult, kuid omab sisu.
Viimaste aastatega on 60% kogu AV sihtkapitali eelarvest läinud mängufilmide, dokumentaal- ja anima- ning eksperimentaalfilmide tootmise toetamisele. Eesti filmi suur häda on (nii nagu tegelikult ka mujal maailmas) filmiprojekti arendus ja eelkõige stsenaarium. Loodame, et saame lähitulevikus anda välja suure hulga loomingulisi stipendiume ideede, treatment?ide arendamiseks stsenaariumideks, mille abil valmivad publikut köitvad uued linateosed. Toetame jätkuvalt ka filmitegijate täienduskoolitust just seoses filmiprojektide arendamisega, mis aitab kaasa nii filmi kui tegijate endi professionaalsuse tõstmisele.
Tõsine probleem on meil filmiharidus. Ei ole kellelegi üllatuseks, et karjuv vajadus on filmialase kõrghariduse reformimiseks ja laiapõhjalise filmikooli asutamiseks. Uus AV sihtkapitali koosseis lõpetas ebavõrdsuse filmiüliõpilaste seas (toetust eraldati vaid ühe kõrgkooli tudengitele) ja enam me õpitoetusi ei väljasta. Suurendame hoopiski selle eelarvelise alajaotuse osa ning toetame rohkem üliõpilasfilmide valmimist. Samas oleme asutamas ka stipendiumifondi, millega soovime toetada üliõpilaste koolitamist muu maailma filmikoolides.
Üsna jõudsasti on kasvamas ka kolmanda sektori initsiatiiv filmilevi ja eriti väärtfilmilevi osas. Siin on tegijaid nii amatöörfilmide osas, kus on sündimas uued huvitavad festivalid-projektid, kui ka professionaalsete filmitegijate hulgas. Võib öelda, et film on liikunud linnast maale, keskusest perifeeriasse, mis tähendab, et filmikultuur on uut jõudu kogumas ja üsna peab võib ennustada tähtede sündi.
Unustada ei saa ka meie eakamaid ja teenekaid filmitegijaid ning siin soovime tihemini kasutada meile antud õigust näidata üles omapoolset initsiatiivi. Kultuurkapitali nõukogu kinnitas ka uued stipendiumide liigid, lepinguvormid, mis mõneti muudab poolte kohustusi ja õigusi. Mitte oluliselt, pigem täpsustades vahekorda ja kutsudes üles kinni pidama tähtaegadest aruandluses.
Ka AV sihtkapital määratles täpsemalt oma tegevuse eesmärgi ja riputas kulka uuele kodulehele üles oma prioriteedid. Ehk on nii meie otsused mõistetavamad. Kindlasti palume teil üle vaadata taotluste uuenenud lisade nimekiri ja esitada meile võimalikult inforikas pakett. Meil ei ole kuskilt mujalt teie filmiprojekti kohta infot hankida kui vaid nendelt valgetelt paberitelt, mis oskuslikult musta tindiga täidetud. Selle järgi peame langetama saalomonliku otsuse. Kuulujutud ja emotsioonid meid ei toida. Tavapäraselt me otsuseid ei kommenteeri, kuid oleme valinud meie hääletoruks AV sihtkapitali nõukogu esimehe Endel Koplimetsa ? kui on küsimusi, palun pöörduge. Eitava vastuse põhjuseks on väga tihti vähene armastus kirjatähe vastu. Olge armulikud, teeme otsuseid kirja-, mitte taevatähtede abil. Kuigi tahaks teisiti.
Jõudu uute taotluste esitamisel!