Pealelend
Artise kinos on juba mõnda aega tegutsenud üritusesari Artišokk ahvatleb, millel on mai lõpus ja juuni alguses edastada päris põnevaid uudised.
Mis on „Artišokk ahvatleb“?
2021. aastal alguse saanud ürituste sari „Artišokk ahvatleb“ on Artise kinoklubi Artišokk järgi pealkirja saanud filmiõhtu, mis pakub iga kord ühe mõtteid ja küsimusi tekitava väärtfilmi minevikust ning külalisi, kellega koos filmis nähtu üle arutleda.
Alguse sai sari soovist näidata kauge ja lähema mineviku maailmafilmiklassikat ja koondada see ühe nimetaja alla. Oleme näidanud filme 35millimeetriselt filmilindilt ja plaanime seda teha ka edaspidi, sest meil on see võimalus olemas. Kinosid, kus saab filme vaadata lindilt, pole ju enam väga palju jäänud. Esimesel korral näitasime filmilindilt „Tallinna pimeduses“ (Ilkka Järvilaturi, 1993) ning seansil olid kohal ka Eesti-poolsed filmitegijad ja näitlejad, kes jagasid muljeid selle omapärase ja sünniaastat arvesse võttes ka vastuolulise filmi saamisloost.
Järgmiseks on plaanis näidata üht Nõukogude Liidus valminud meilegi olulist linateost. Mis see on ja miks selle valisite?
31. mail ja 2. juunil linastub kahes osas 1976. aasta ajalooline seiklusfilm „Legend Ulenspiegelist“* Lembit Ulfsakiga peaosas. See on viietunnine suurejooneline film rahvajuttude kangelasest, seiklejast ja triksterist Till Eulenspiegelist – flaami rahvuskangelasest, kes osales Madalmaade vabadusvõitluses XVI sajandil. Film on muu hulgas üles võetud ka Tallinnas ja kujunes Ulfsaki täielikuks läbilöögiks, sest sai üle Nõukogude Liidu äärmiselt populaarseks ja kinnistas Ulfsaki kui orgaanilise ja loomuliku näitleja kuvandi igas rollis. Seanssidele eelneb vestlus Lembit Ulfsakist mahuka elulooraamatu kirjutanud Eero Epneriga.
Vene filmide näitamine on tänapäeval üsna problemaatiline. Kas ja kuidas olete taganud, et ükski Vene osapool või instants nendest linastustest kasu ei teeni?
Usaldame oma Eesti partnerit, kes omab selle filmi näitamisõigusi ja on meile kinnitatud, et mingit tasu selle eest Venemaale ei liigu.
T P
* „Легенда о Тиле“, Aleksandr Alov, Vladimir Naumov, 1977.