STELLA SAARTS, kunstiteadlane

Stella Saarts

Kliimamuutused toovad meie elukorraldusse paratamatuid ümberkorraldusi, aga aina tähtsamaks saab küsimus, kuidas muutuvad inimesed ja nende hoiakud. Ühtlasi nõuab see ühiskonnas suurte mõttemustrite ümberkujundamist. Pingeline koroonakriis on ometigi näidanud, kui imekspandavalt kiiresti ja suure ulatusega võib ühiskonna korraldus ja sellest lähtuvalt inimese käitumine muutuda. Tugev mõjur on kindlasti olnud see, kuidas tunnetatakse ohtu, selle tagajärgi ning indiviidi võimalust midagi ise teha, et olukorda parandada.
Kliimamuutustest tingituna tuleks ümber kujundada ka ühiskonna mõtteviis ja käitumismustrid. Lahenduste otsimisel mõeldakse sageli just inimese käitumist mõjutava ajalise mõõtme peale, mis tähendab, et tegeleda tuleb eelkõige äkiliste probleemidega, mis on tunnetuslikumalt ka selgemad ja lähemal. Koroona­kriis oma globaalsete mõõtmetega on laiaulatuslikust ja tunnetuslikult anonüümsemast probleemist tulenev vahetu, terav kogemus.
Kliimaarutelu on aga kujunenud liiga tehniliseks, kui seda käsitletakse puhtpraktilisest või eetilisest küljest. Puhtpraktiline käsitus peitub pidevas küsimises, kellel on õigus või kes räägib tõtt, ning see pidurdab eetilise vaatenurgani jõudmist. Ehk selleni, mis viiks õigluse küsimuseni: niigi kannatavad kõige rohkem nõrgemad, aga ka noored, kelle vaimset tasakaalu mõjutavad kliimamuutused enim. Ärevuse vastu võitlemisel pakutakse lahenduseks tunnet, et ise saab midagi ära teha. Teha midagi, mis toob kaasa muutuse, ükskõik kui väikese või suure, ning mis omakorda tähendab võimalust näha omaenda potentsiaali. Nii on ka koroonakriis näidanud, kuidas tegutsema paneb tunne, et sellel tegevusel on kaalu ja varus olev jõud aitab kaasa muudatustele. Alternatiivide otsimine, enese tunnetamine terviku aktiivse osana pääseb aina enam mõjule.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht