Tauno Vahter, kirjastuse „Tänapäev“ peatoimetaja

Tauno Vahter

Kõigepealt halvad uudised. Ma ei tea küll Sirbi paberi täpset marki, aga mahtu ja tiraaži arvestades tuli selle numbri tegemiseks maha saagida umbes kümme puud. Eesti raamatute viimaste kümnendite rekordtiraažid on olnud umbes 30 000 – 40 000 eksemplari, sellise koguse jaoks on vaja juba umbes 100–150 täiskasvanud puud. Peale puude on aga vaja ka näiteks sadu kuupmeetreid vett ja muid aineid, näiteks savi.
Koroonapandeemia on andnud uue hoobi paberitööstusele. Kõige rohkem on paberi tootmise languse taga väiksem nõudlus ajalehe- ja kataloogipaberi järele, sest need on kaotanud tarbijaid e-väljaannetele ning netikaubandusele.
Hea küll, töökohad kaovad, aga metsad jäävad – kas see pole siis hea? Tõde on natuke keerulisem. Paberitootmine väheneb, aga tselluloosi­vajadus kasvab, sest Aasia vajab seda üha rohkem ja tselluloosist saab teha palju muudki peale paberi. Seega vajadus metsalangetamise järele ei kao kuskile. Vahel nõutakse loodussõbralikku nn FSC-paberit, kuid paljud ei tea, et tegelikult see on sama paber, lihtsalt märgise kasutamise eest tuleb maksta.
Jõulumüügil sirvis klient raamatuid ja pani ühe kiirelt ära: „Mina sitapaberile trükitud raamatuid ei kingi.“ „Sitapaber“ tähendas mahulist, ilmselt naturaalsest kuusest tehtud paberit, mis on valgest paberist kallim. Meie kõige tavalisem lumivalge paber tehakse eukalüptist, mis kasvab Portugalis põllu peal nagu jõulukuusk, aga pärast mahalõikamist hakkab kännust uuesti kasvama. Kas loodust säästab rohkem see, kui peame metsa tegema naturaalsema paberi saamiseks või on parem lugeda elektrooniliselt? Siis saab jällegi öelda, et nende seadmete akude jaoks kaevavad metalli laps­kaevurid, transpordiga kaasneb saastamine ja muud hädad. On hämmastav, kui palju kõnnib meie seas konstitutsiooniõiguse, viroloogia, kuriteoennetuse ja loodushoiu tippspetsialiste, kes teavad täpselt, mida teha. Mina küll ei tea, mis on alati õige. Katsuks siis teha mõõdukaid valikuid ja tunnistada, et ühtlaselt häid valikuid ei pruugigi olla.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht